Galerie na świecie: Rzym, Berlin, Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 18:05
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem przewodnikiem po wystawach online jest Gosia Jakubowska.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Pla2na

Spacer po światowych galeriach  zaczynamy od wystawy "Splecione. Rola dywanów w sztuce, przemyśle i wzornictwie", którą można oglądać w Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Rzymie. - Ideą jest nie tylko pokazanie pięknych splotów na dywanach, ale samego słowa "splot". Jego znaczenia, które odnosi się bezpośrednio do naszego życia - opowiada Gosia Jakubowska. - Kuratorzy i twórcy wystawy przypominają, że słowo "splecione" zostało pierwszy raz wykorzystane przez amerykańskiego socjologa i filozofa Teda Nelsona w latach 60. Odnosiło się do hipertekstu, którym dzisiaj posługujemy się w internecie.

Ekspozycja jest prezentacją nie tylko dywanowych splotów, ale także przełożenia tego terminu na nasze relacje. Pokazuje, jak jedno słowo może wygenerować kolejne i jak to się łączy nie tylko w naszej rzeczywistości, ale także tej wirtualnej. Ekspozycja nawiązuje także do tego, co widzimy, i tego, czego nie da się zobaczyć.  


Z Rzymu przenosimy się do Berlina, gdzie w König Galerie można oglądać wystawę  "Równowaga" duńskiego artysty Tue Greenforta. - Twórca słynie z poruszania w swoich pracach tematów ekologicznych, a punktem wyjścia wystawy jest przekonanie, błędne zdaniem artysty, że w przyrodzie panuje stabilny stan i naturalny porządek - opowiada dziennikarka Czwórki. - Na skutek zmian klimatycznych wcale tak nie jest. Każdy z nas w dzisiejszym świecie poszukuje równowagi. Artysta swoimi pracami pyta odbiorców, czy możliwe jest osiągnięcie równowagi nie tylko własnej wewnętrznej, ale też w przyrodzie. Zwraca uwagę, że myśląc o wewnętrznym balansie, nie myślimy o naturze.


W Danii natomiast w Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać największą do tej pory wystawę amerykańskiego artysty Alexa Da Corte. Ten rzeźbiarz i malarz łączy z powodzeniem sztukę z instalacjami wideo i dźwiękiem.

- W swoich filmach często pojawia się w różnych przebraniach, m.in. Różowej Pantery, Eminema czy ubrany za Statuę Wolności. To prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią pastelowe, jaskrawe kolory. Ich na wystawie nie zabraknie - zdradza Gosia Jakubowska. - Prace są wkomponowane w scenografię wymyśloną przez samego artystę. W tym celu powstały specjalnie zaprojektowane podłogi, kolorowe ściany i neony. Całości dopełniają zapachy, które dodatkowo oddziałują na zmysły zwiedzających. Niektórzy uważają, że wystawa Aleksa to zaproszenie to równoległej rzeczywistości, która jest  zarówno mistyczna jak i zmysłowa.

Wystawa podzielona jest na dwie części, jedna z nich to popkultura nawiązująca do sztuki amerykańskiej, druga część to "Rubber Pencil Devil", ma kluczowe znaczenie dla całej wystawy i jest dwugodzinnym filmem składającym się z 57 filmów krótkometrażowych.


Posłuchaj
13:06 Czwórka/Stacja Kultura/ - galerie na świecie 31.08.2022.mp3 O wystawach w światowych galeriach opowiada Gosia Jakubowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Museum Fashion Institute Of Technology w Nowym Jorku zaprasza na wystawę "Buty. Anatomia, tożsamość, magia". Wystawa bada nasz fizyczny, społeczny i psychologiczny związek z butami. - Otwiera ją para bucików dziecięcych, pokazując, jak buty towarzyszą nam w podróży przez całe życie - mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. -  Wystawa też uświadamia, jak inaczej poruszamy się, gdy nosimy różne rodzaje obuwia. Zwracając uwagę na anatomię, łączy również rodzaje butów i marki z różnymi typami ludzi. Na wystawie można podziwiać 300 par butów o finezyjnych kształtach.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzą: Marta Zinkiewicz

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 10.20

aw


Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń