Wystawy, ciekawostki z Azji i książki - kultura w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 09:35
W audycji m.in. zaprosimy m.in. na Festiwal Warszawa w Budowie i wystawę ukraińskich artystów w Białymstoku,  opowiemy także premierach literackich, a również o popularnej influencerce z Korei… która nie istnieje.
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shutterstock/fizkes

Program rozpoczniemy od zaproszenia na 12. Festiwal Warszawa w Budowie. W centrum tegorocznej edycji wydarzenia znalazła się wspólnota - rozumiana w najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób, jako wymiana praktycznych umiejętności oraz sąsiedzkich doświadczeń.

Wspólnota definiowana przez pojęcia troski i uważności, ale i kontakty międzyludzkie czy otoczenie, które jej sprzyjają. Festiwal, który dotąd skupiał się na architekturze i projektowaniu miasta, przesuwa akcent z ulic i placów Warszawy na kwestie społecznych relacji jej mieszkanek i na potrzeby mieszkańców, zapraszając małe grupy i mikrospołeczności do współpracy przy tworzeniu programu wspólnych działań. O programie Festiwalu Warszawa w Budowie i towarzyszącym mu wydarzeniach opowiedzą kuratorzy Tomasz Fudala i Jan Mencwel.

W tej samej godzinie przeniesiemy się do Azji. Tym razem Weronika Puszkar opowie o Rozy - to influencerka z Korei, która bije rekordy popularności i... nie istnieje. Jej profil w mediach społecznościowych śledzi blisko 150 tysięcy użytkowników i mimo, że jest wirtualnym bytem, wrzuca do sieci swoje zdjęcia z fanami i celebrytami z Azji. Prezentuje także ubrania czy samochody. Skąd wynika jej fenomen i jak funkcjonuje ta wirtualna influencerka? O tym opowiemy w Czwórce

W drugiej części audycji opowiemy o wystawie So They Won’t Say We Don’t Remember, którą można  oglądać Galerii Arsenał w Białymstoku. To pierwsza w Polsce indywidualna wystawa jednego z najciekawszych głosów ukraińskiej sceny artystycznej młodego pokolenia. Zamieszkali w Kijowie artyści i filmowcy Roman Khimei i Yarema Malashchuk pracują wspólnie na granicy sztuk wizualnych i kina od 2013 roku.

Artyści przyglądają się w nich różnym pokoleniom obywateli współczesnej Ukrainy, ich relacjom z paradygmatami przeszłości, transformacją i niepewną przyszłością, tworząc wielopłaszczyznowy obraz społeczeństwa w kraju targanym historycznymi przemianami. Gościem Czwórki będzie kuratorka Katarzyna Różniak-Szabelska, z którą porozmawiamy o ekpozycji.

Przed południem, jak co tydzień, Kinga Michalska opowie o premierach wydawniczych. Tym razem gość audycji przybliży książkę Alex Aster "Lightlark" i epicką opowieść fantasy "Raybearer. Władcy Promienia", autorstwa Jordana Ifueko.

Zobacz także: 


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (18.10) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw/mat.pras.


Zobacz więcej na temat: Czwórka wystawa książki
Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń