Galerie na świecie: Paryż, Nowy Jork, Kopenhaga

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 17:20
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska zaprasza na francuską podróż po całym świecie.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Pla2na

Podróż po światowych galeriach zaczynamy od zaproszenia do Paryża, gdzie w Musée des Arts Décoratifs trwa wystawa "Lata 80.: Moda, design i twórczość francuska". - Jest to wspaniała wystawa o latach 80., która pozwala zanurzyć się w tę kolorową i szaloną dekadę - opowiada Ada Janiszewska. - Ekspozycja zawiera blisko 700 eksponatów. Od mebli, przedmiotów, zdjęć, płyt, okładek magazynów i plakatów po projekty modowe. Można obejrzeć kreacje autorstwa m.in. Jeana Paula Gaultiera czy Thierry'ego Muglera.

Również scenografia nawiązuje do lat 80., a wystawa obraca się wokół trzech tematów: Nowa era polityczna i kulturalna; Brzęczący projekt; Wygląd lat 80. ​Paryska wystawa to idealna podróż w czasie.

Źr. Youtube/Découvrez l'exposition « Années 80. Mode, design et graphisme en France 

Przenosimy się do Nowego Jorku, a tam wystawa "Plakaty francuskiej propagandy podczas I wojny światowej", którą można oglądać w Poster House. Ta kolekcja stanowi największą reprezentację kobiecych głosów w czasach, gdy znikomy procent profesjonalnych projektantów plakatów stanowiły właśnie kobiety. To za sprawą niezwykłego konkursu.

- W ostatnim roku trwania I wojny światowej rząd francuski zgłosił się do francuskich uczennic z prośbą o stworzenie plakatów dotyczących ówczesnej sytuacji - opowiada autorka cyklu. - W odpowiedzi na konkurs setki dziewcząt wysłały plakaty. Wybrano 16 z nich, które były promowane jako głos młodych kobiet. Teraz możemy oglądać je w Nowym Jorku.

 

Źr. Facebook/Poster House

W Paryżu zaproszenie do Gujany Francuskiej, bo tam Narodowe Muzeum Historii Naturalnej prezentuje "Tropikalną jesień: dziennik podróży w Gujanie Francuskiej". To żywa i fantastyczna wystawa roślin w samym sercu natury. - Ma być to interaktywne doświadczenie, które pozwoli zbliżyć się do zielonych obszarów. Sztuka i rośliny mieszają się i uzupełniają, aby zapewnić nam zanurzenie w lasach Gujany - opisuje rozmówczyni Kasi Dydo. - Artyści naturaliści Julien Norwood i Delphine Zigoni stworzyli wiele rysunków wraz z opisami, aby przybliżyć nam bogactwo flory Gujany. Odwzorowano nie tylko roślinność, ale także można doświadczyć zetknięcia z nią, dodatkowo można przepłynąć się rzeką.

 

Źr. Facebook/Jardin de Plantes

Na koniec zapraszamy do Kopenhagi, gdzie w Narodowej Galerii Danii można oglądać wystawę "Francuska sztuka 1900-1930". Możemy podziwiać sztukę tamtych lat i obserwować, jak się zmieniała na przestrzeni dekad. - Na tej wystawie zaprezentowane są wybrane dzieła z kolekcji sztuki francuskiej, możemy podziwiać prace najbardziej znanych francuskich artystów - opowiada Ada Janiszewska. - W tamtym okresie malarze chętnie eksperymentowali z dzikimi kolorami i innowacyjnymi kształtami.


Posłuchaj
12:49 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy na świecie 06.11.2022.mp3 O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kor

Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: Los Angeles, Londyn, Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 16:30
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska opowiada o wystawie poświęconej wszechstronnej artystce Beatrice Wood, a także o niezwykłej biżuterii. Zaglądamy również na plan zdjęciowy kultowych "Przyjaciół". 
rozwiń zwiń