Jaki jest polski komiks i czy inspiruje się mangą?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 15:45
Manga to komiks japoński, jeden z popularniejszych na świecie. Bez problemu identyfikujemy ten styl. Podobnie jest z komiksem franko-belgijskim. A jaki jest komiksowy styl polski? Czy Polscy rysownicy czerpią z mangi?
W Polsce każdy autor ma swój styl
W Polsce każdy autor ma swój stylFoto: Shutterstock.com/Chaiwuth Wichitdho

Manga w Polsce jest niezwykle popularna. Półki księgarń pełne są japońskich opowieści rysunkowych. Można powiedzieć, że mamy dziś do czynienia z odrodzeniem tego gatunku w naszym kraju. Młodzi ludzie chętnie sięgają po japońską twórczość, zaznacza się ona też w polskim komiksie. 

W moim odczuciu nie ma głównej szkoły polskiego komiksu. W świecie komiksów mówimy m.in. o mandze, komiksie amerykańskim czy franko-belgijskim. One mają swoje charakterystyczne cechy - mówi Maciej Kur, scenarzysta komiksów. - Takie duże wydawnictwa jak Marvel czy DC wypracowały pewien charakterystyczny rys superbohatera. To komiksy z realistyczną kreską, określoną dynamiką kadrów. Podobnie jest z komiksem franko-belgijskim, i Asteriks i Smerfy to podobne postacie - mają duże baloniaste nosy, podobny kształt oczu czy uszu - dodaje. 

Komiks japoński czy franko-belgijski wyrosły ze szkół, w których nauczane były pewne rysunkowe wzorce. W Polsce nie istniała nigdy szkoła komiksu, dlatego każdy artysta tworzy w swoim unikatowym stylu. - Zdarza się, że pojawiają się inspiracje z komiksów zagranicznych czy starszych polskich - mówi Maciej Kur. - Każdy polski twórca ma swój styl i to sobie cenię w tym komiksie polskim. 


Posłuchaj
13:32 czwórka stacja kultura 21.02.2023.mp3 Jaki jest polski komiks i czy inspiruje się mangą? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Polscy rysownicy nie stronią od inspiracji. Manga znalazła swoje miejsce w twórczości Magdaleny Kani, pseudonim Meago, która dziś rysuje do scenariuszy Macieja Kura. - O Meago mówi się, że to pierwsza Polka, która narysowała mangę - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - "Pola podbija podstawówkę" to komiks, który powstał w ramach konkursu Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Wydawnictwo opowiada o dziewczynce z Polski, która jest zafascynowana kulturą japońską. Dzięki swej wyjątkowej formie przybliża czytelnikowi kulturę polską i japońską - dodaje. 

Czytaj także:

Meago i Maciej Kur wspólnie pracują nad opowieścią "Delisie - życie ma smak". - Występuje w niej rodzina Makaronów, która prowadzi restaurację - zdradza scenarzysta. - Jest tam Ramen, nasza główna bohaterka, jest Spaghetti, Lasagne, Kokardka, Świderka, Muszelka - to mangowy element - bierzemy jakieś rzeczy, a naszym przypadku makaron, i je personifikujemy. Te makarony w naszej opowieści to dziewczynki - wyjaśnia. 

Maciej Kur zwraca też uwagę na dzieła, które tworzą fani wybranych bohaterów, tzw. fanarty. - To rysunki tworzone przez fanów, które fani wysyłają do twórców, albo publikują w sieci - mówi. - Szczególnie w pamięci mam obraz Emilki Sza, wraz z jej niewidzialnym domem, który został do nas przesłany - dodaje. 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 11.17

pj

Czytaj także

Mangaka to nie jest prestiżowy zawód, ale Hasegawa odniosła sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:31
Dziś wielu twórców komiksów, mang, w Japonii swoje prace wydaje pod pseudonimami. Gdy Machiko Hasegawa zaczynała rysować swoją mangę, w 1946 roku, nie było to zwyczajem. Jej komiks "Sazae-san" podbił serca czytelników i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"My Hero Academia". Czym różnią się mangi dla dziewczynek i chłopców?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:20
W japońskiej mandze istnieją dwa rodzaje komiksów: dla dziewczynek i dla chłopców. - Różnią się m.in. kreską, ale przede wszystkim tematyką. Shōjo to główne romanse, Shōnen skupiają się na mocy przyjaźni - opowiada japonistka Karolina Kącka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
rozwiń zwiń