Zadaniem uczestników tegorocznej Alternatywy Konkursowej jest wykonanie i zarejestrowanie w wersji audiowizualnej jednego dzieła Fryderyka Chopina w dowolnie wybranej kategorii repertuarowej. - Młodzież kocha w Polsce grać Chopina, ale dla młodych adeptów muzyki jego dzieła to bardzo poważne wyzwanie - mówił Marcin Gmys w Czwórce.
Jak radził, muzyczną edukację warto więc rozpoczynać od prostszych utworów. - Wydaje nam się, że od najmłodszych lat w szkołach wykonuje się Chopinowskie kompozycje, ale to byłoby szkodliwe. Jego utwory są bardzo wymagające, wyrafinowane i skomplikowane technicznie. Jeśli nie mamy do czynienia z młodym geniuszem, przez kilka pierwszych lat warto oswoić dziecko z klawiaturą, dać mu pograć Bacha - mówił gość Czwórki. - Twórczość Fryderyka Chopina pełna jest zwolnień, przyspieszeń, wymaga pewnej dojrzałości. Mnie też Chopin wciągnął od samego początku, ale rzeczywiście kilka lat czekałem, zanim "na poważnie" zacząłem go grać - wspominał gość Czwórki.
Zgłoszenia do trzeciej odsłony Konkursowej Alternatywy nadsyłać można do 3 maja 2023 roku. - Znieśliśmy dolną barierę wiekową, więc mogą to zrobić najmłodsi - tłumaczył Marcin Gmys. Konkurs będzie wirtualny. - Chodzi o to, by było bezstresowo. We własnym domu dziecko może nagrać tyle wersji utworu, ile potrzebuje, a potem wybrać najlepszą z nich i przesłać do nas. Oczywiście w kadrze muszą być przez cały czas widoczne obie ręce - zaznaczał.
06:03 2023_02_28 11_03_21_PR4_Stacja_Kultura dydo chopin.mp3 O III Alternatywie Konkursowej opowiada Marcin Gmys (Stacja Kultura/Czwórka)
Na zwycięzców Alternatywy Konkursowej czekają atrakcyjne nagrody: poza tytułem laureata zdobyć można także płyty Polskiego Radia, oraz - przede wszystkim - zaproszenie do nagrania audio-video Koncertu Laureatów w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Laureat Grand Prix otrzyma nagrodę pieniężną.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 11.15
kd