W "Trzech małych kobietkach" widzimy współczesną Koreę. Poznajemy trzy siostry, które każdego dnia mierzą się z ogromnymi dysproporcjami klasowymi tamtejszego społeczeństwa. One należą do lasy biedniejszej, mają z tego powodu trudności w pracy, różne problemy finansowe.
- "Trzy małe kobietki" są serialem wyjątkowym, który powinien zobaczyć każdy, kto interesuje się kinem koreańskim. Serial zaczyna się bardzo delikatnie, opowieścią o pięknych trzech siostrach, które mieszkają wraz z matką w dziwnym, trochę zagraconym domu - opowiada Marcin Krosnowolski, filmoznawca, selekcjoner festiwalu Pięć Smaków. - Najmłodsza z sióstr jest szalenie utalentowaną artystka, studiuje na ASP. - Starsze siostry pragną zrealizować jej największe marzenie i wysłać ją na wakacje do Europy. Jakimś cudem udaje im się odłożyć pokaźną sumę pieniędzy na bilet - dodaje.
Na drodze sióstr staje ich matka, która całe życie żyła w biedzie. Teraz zabiera pieniądze i wyjeżdża. - Ona nie jest jednoznacznie negatywną postacią. Rozważa swój wyjazd, jednocześnie przygotowuje dla córek wielką porcję kimchi - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - To pokazuje poważny problem koreańskiego społeczeństwa, mocno zdefiniowaną rolę kobiety, jako matki, opiekunki domu. Zachowanie matki jest wyrazem buntu przeciwko tej roli - dodaje.
12:25 czwórka stacja kultura 15.03.2023.mp3 "Trzy małe kobietki" - jakie problemy społeczeństwa koreańskiego ukazuje ten dramat? (Stacja Kultura/Czwórka)
Fabuła opowieści z odcinka na odcinek zapętla się. Pojawiają się niespodziewane pieniądze w szafce jednej sióstr na siłowni. W perypetie zostaje wplątana również jedyna przyjaciółka starszej z sióstr.
"Trzy małe kobietki" to współczesny serial koreański, który ukazuje mnóstwo problemów współczesnej Korei.
- Osobą, która napisała ten serial jest najzdolniejsza i najwybitniejsza scenarzystka koreańska Seo-kyeong Jeong, która od lat współpracuje ze znanym reżyserem Park Chan-wookiem. To dzięki niej jego filmy się zmieniły - podkreśla Marcin Krosnowolski. - "Trzy małe kobietki" to nietypowa drama, z silnymi wątkami kryminalnymi, w której głównymi postaciami są silne kobiety. One mają moc sprawczą, one rozdają karty, mimo że ich przeciwnikiem jest najbogatsza rodzina w Korei.
Weronika Puszkar zwraca uwagę na bogactwo i rozwarstwienie społeczne Korei, na siłę gospodarki tego kraju, która stała się dwunastą gospodarką świata, co doprowadziło do pogłębienia społecznych podziałów.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Damian Sikorski
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 11.13
pj