10. Triennale Młodych dla utrwalenia gestów serca i solidarności

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 13:40
10. Triennale Młodych w Orońsku to polsko-ukraińskie wydarzenie mające na celu nie tylko ukazanie przekroju przez aktualną twórczość artystów z Polski i Ukrainy, ale również opowiedzenie o dalszych możliwych losach wspólnoty obydwu narodów walczących o demokratyczną przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej. To wyjątkowe spotkanie twórców, tu "młodych" nie określa wiek. 
10. Triennale Młodych obywa się na terenie i w przestrzeniach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
10. Triennale Młodych obywa się na terenie i w przestrzeniach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Foto: Artur Bociarski/Shutterstock
  • Trwa 10. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 
  • Kuratorzy zauważają piętno kryzysów, które mocno odcisnęło się na młodej sztuce. A także gesty solidarności, wspólnotowość, które te trudne czasu pobudziły. 
  • Tytuł tegorocznego Triennale to "Utrwalanie", które jest pytaniem o przeniesienie tych zjawisk w przyszłość, o utrwalenie ich.  

Trwa 10. Triennale Młodych: Utrwalanie / X Трієнале Молодого Мистецтва: Утривалення w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Możemy je oglądać do 3 września. 

Czas pandemii nieco zaburzył harmonogram imprez organizowanych przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. - Koronawirus odcinał swoje piętno na młodej scenie artystów, piętno niepokoju, braku nadziei - mówi Stanisław Małecki, jeden z kuratorów wystawy. - Czas kryzysów został nieszczęśliwie podsumowany przez wybuch wojny na Ukrainie. My kierujemy swoje spojrzenie w stronę migrantów, tworzymy dużą imprezę mówiącą o solidarności, chcemy budować nadzieję na przyszłość. 

"Utrwalanie" - hasło 10. Triennale Młodych

Hasłem tegorocznego Triennale jest "Utrwalanie". - W ostatnich latach oglądaliśmy wiele gestów solidarności, oddolnego zaangażowania i w czasie pandemii, i podczas kryzysu na granicy z Białorusią czy po wybuchu wojny na Ukrainie - wymienia gość Czwórki. - To były gesty serca, a my chcemy je utrwalić, zatrzymać poza czasem kryzysu, pytamy co zrobić by zatrzymać je na przyszłość.


Posłuchaj
21:37 czwórka stacja kultura 17.08.2023.mp3 O 10. Triennale Młodych w Orońsku opowiada Stanisław Małecki, kurator (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Twórcom zaproszonym do 10. Triennale Młodych zostały postawione liczne pytania m.in. o potencjał wspólnototwórczy, o wzmacnianie wartościowych idei. - Moim zdaniem sztuka powinna być narzędziem wzmacniającym pojęcie wspólnotowości - podkreśla kurator. - Taka myśl przyświecała mi oraz pozostałym kuratorom, którymi są Lia Dostlieva i Andrii Dostliev.

Subiektywny wybór zespołu kuratorskiego

Na ekspozycji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zobaczymy prace 19 twórców z Polski i Ukrainy. - Przy wyborze artystów staraliśmy się pójść otwartym modelem zaproponowanym przez organizatorów poprzednich edycji imprezy - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Rozluźniliśmy granice wiekowe, granice pochodzenia, wykształcenia. Dużo decyzji opierało się na naszej wewnętrznej ocenie czy dany artysta, artystka potrzebują impulsu wypromowania na arenie młodych twórców. 


Wśród prezentowanych prac znajdziemy działa następujących artystów: Liwia Bargieł i Bartłomiej Kiełbowicz, Vasylyna Buryanyk, Paweł Czekański, Estera Gałuszka, Wojciech Gniewek, Barbara Gryka, Kamil Kak, Grzegorz Kozera, Dmytro Krasnyi, Inga Levi, Iryna Loskot, Piotr Mlącki, Jan Musiałowski, Aleksandra Nenko, Pablo Ramírez González, Barbara Stańko-Jurczyńska, Ewelina Węgiel, Weronika Zalewska.


10. Triennale Młodych: Utrwalanie / X Трієнале Молодого Мистецтва: Утривалення/Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Stanisław Małecki (kurator wystawy)

Data emisji: 17.08.2023

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

"Ile za sztukę?" Tajemnice polskiego rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:00
"Ile za sztukę?" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o polskim rynku sztuki, który zagląda za kulisy branży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" - spektakl w klimacie noblistki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 14:06
"Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" to spektakl o Wisławie Szymborskiej, próba przyjrzenia się poetce tak, jak sama by tego chciała - bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę noblistki wciela się Agnieszka Przepiórska. 
rozwiń zwiń