"Liberté, Égalité, Serigrafité!” - serigrafia doceniona na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 15:40
- "Liberté, Égalité, Serigrafité!" - tytuł wystawy parafrazuje hasło Wielkiej Rewolucji Francuskiej "Liberté, Égalité, Fraternité!" - mówi jej współorganizator Henryk Kwiatek. - Tam ostatnie słowo zostaje zastąpione neologizmem serigrafité. To ostatnie rozumiane, jako bratanie się poprzez sztukę jaką jest serigrafia.
Serigrafia i sitodruk, prace wykonane w tych technikach można oglądać na wystawie Libert, galit, Serigrafit
Serigrafia i sitodruk, prace wykonane w tych technikach można oglądać na wystawie "Liberté, Égalité, Serigrafité!” Foto: shutterstock/Odua Images
  • W BWA Zielona Góra można oglądać wystawę "Liberté, Égalité, Serigrafité!”
  • Zaprezentowane grafiki i koszulki wykonane są w technice serigrafii.
  • Wystawa otwarta będzie do 29 października 2023 roku.

 

Serigrafia - gdzie można obejrzeć wystawę?

Jeszcze tylko przez kilka dni, do 29 października, w BWA Zielona Góra można oglądać wystawę "Liberté, Égalité, Serigrafité". Eksponowane tam materiały mają przybliżyć fragment pola sitodrukarskiego jakim jest serigrafia, a którym od ponad dekady zajmuje się warszawska pracownia Kwiaciarnia Grafiki.

Serigrafia pochodzi z dalekiej Japonii. Początkowo ozdabiano nią tkaniny, ściany, ale także elementy wystroju wnętrz. Jednak jej wykorzystanie wychodzi dużo dalej. - Hasło Wielkiej Rewolucji Francuskiej jest mi bardzo bliskie, dlatego postanowiłem go użyć do zbudowania tytułu naszej wystawy. To hasło z 18. wieku, mam zresztą wrażenie, jest cały czas aktualne i można powiedzieć, że "sitem stoimy cały czas na barykadach" w sensie i w sposobie działania naszej pracowni - tłumaczy gość Czwórki. - To jest demokratyzacja w dostępie do sztuki, dzięki której wytwarzamy artefakty kultury sitodruku, drukując je mechanicznie, powtarzając, ale totalnie ręcznie, gdyż wykorzystujemy sito i przyciskamy farbę po prostu przez nie na papier czy na koszulki.


Sitodruk na czym polega ta technika?

Jak zauważa gość Czwórki, sitodruk to technika, która daje możliwość rozmnożenia dzieła, jednak jest w nim unikalność. - To znaczy, że zwykle artyści pracując w swoich technikach wykonują zwykle jedno dzieło. Sitodruk został stworzony po to, żeby tych dzieł powstała określona ilość, tzw. edycja. I my się tym zajmujemy - tłumaczy. - My i inni twórcy staramy się tą "sztuką przez sitodruk" po prostu zarażać.

 


Co to jest seria ZŁO?

Na wystawę w zielonogórskiej BWA składa się z ponad sto grafik i kilkadziesiąt koszulek, za których wykonaniem stoi blisko sześćdziesięciu autorów. Jak podkreślają jej organizatorzy, ta reprezentacja przybliżyć ma wielowymiarowość sitodruku: od syntetycznej kreski po "rozmalowane" sita. Od autorskiej ekspresji, po prace zaangażowane. Ważnym elementem wystawy jest wątek serii ZŁO.


Posłuchaj
19:14 CZWORKA/Stacja kultura - "Liberté, Égalité, Serigrafité - 24.10.2023.mp3 O wystawie "Liberté, Égalité, Serigrafité” opowiada jej współorganizator Henryk Kwiatek (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Jest to seria nieudanych odbitek, które lądowały pod stołem i postanowiliśmy je wykorzystać. Mogę powiedzieć, że mamy świadomość i odpowiedzialność ekologiczną. Zaczęliśmy brać po prostu te stare przedruki z poprzednimi pracami, no i okazało się, że ich łączenie daje wizualnie dobre efekty - tłumaczy Henryk Kwiatek. - Postanowiliśmy te efekty po prostu prezentować na wystawach. Nie wstydzić się tego, że my jako ludzie po prostu popełniamy błędy, bo na błędach się po prostu uczymy. Nasza wystawa to zderzenie sitodruku i serigrafii. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy sitodruk to serigrafia, ale każda serigrafia to sitodruk.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Henryk Kwiatek (współorganizator wystawy "Liberté, Égalité, Serigrafité")

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

"Tkanie ambientu". Air hunger o płycie "Grace"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 12:40
Dawid Schindler - pod pseudonimem air hunger - tka delikatne, ambientowe kompozycje grane na gitarze. W tym roku artysta wydał płytę "Grace", a wkrótce wystąpi na koncercie razem z legendarnym kompozytorem Williamem Basinskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowe czarne charaktery. "Kino potrzebuje łotrów"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 05:10
Są czarujący, sarkastyczni, ale zepsuci do szpiku kości, a często też skrzywdzeni przez los. Tym razem przyjrzymy się czarnym charakterom w historii filmu. 
rozwiń zwiń