"Powstaniec 1863". Sebastian Fabijański gościem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 14:30
Od piątku w kinach "Powstaniec 1863". O pracy nad filmem opowie odtwórca głównej roli - Sebastian Fabijański.
Powstaniec 1863, reż. Tadeusz Syka. W roli głównej występuje Sebastian Fabijański.
"Powstaniec 1863", reż. Tadeusz Syka. W roli głównej występuje Sebastian Fabijański. Foto: mat. prasowe/Kino Świat

12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wejdzie pierwszy od ponad 30 lat film fabularny, opowiadający o powstaniu styczniowym. "Powstaniec 1863" to porywająca, epicka produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Rosji. Tytułowy Powstaniec w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem za co zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego "Katem Podlasia", kilkukrotnie ucieka śmierci. Nazywany przez Rosjan, "Duchem" przez najbliższe dwa lata powstania pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego, i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru. Jego legenda trwa po dziś dzień.

W filmie w reżyserii Tadeusza Syki w postać księdza Brzóski wciela się Sebastian Fabjański. Aktor będzie gościem audycji po godz. 11.00.

W pierwszej części "Stacji Kultura" nasze studio odwiedzi Alicja Urbanik-Kopeć - autorka książki "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym” poświęconej rynkowi małżeńskiemu na przełomie XIX i XX wieku.

"Matrymonium" to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu. Czy jednak biznes małżeński naprawdę był najlepszym z rozwiązań? Korzystając z oryginalnych świadectw epoki - artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników - autorka przybliża system prawno-społeczny panujący na aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.

***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" w piątek (12.01) o godzinie 10.00 zaprasza Adam Smolarek.

mat. prasowe/kul