- Unikatowy Festiwal Offowy (UFO) to dwudniowy festiwal muzyczny odbywający się w II LO im. Stefana Batorego w Warszawie.
- Licealiści zapraszają na koncerty w dniach 8-9 lutego 2024.
- Uczniowie zajmują się całą organizacją. Podzielili się na sekcje: artystyczną, finansową, dekoracyjną, logistyczną, techniczną i PR.
- Na festiwal głosiło się 130 ekip. Na festiwalowych scenach zobaczymy 35 z nich.
- Na zwycięzcę festiwalu czeka nagroda - nagranie singla w profesjonalnym studiu muzycznym.
Unikatowy Festiwal Offowy. Licealiści robią festiwal
Unikatowy Festiwal Offowy (UFO) to dwudniowy festiwal muzyczny, a jednocześnie jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez muzycznych w stolicy, organizowana rokrocznie przez licealistów II LO im. Stefana Batorego w Warszawie, przy ulicy Myśliwieckiej 6.
UFO rozpoczęło się w 2005 roku jako spontaniczna uczniowska inicjatywa, ale szybko stało się najbardziej prestiżowym tego typu festiwalem na arenie polskich liceów. - Festiwal w naszej szkole gości już od kilkudziesięciu lat - zaznacza Stefan Dziwura, uczeń odpowiedzialny za finanse, sponsorów i patronów imprezy. - Wcześniej był to festiwal Morda, który pamięta jeszcze mój tata. Mówił mi, że była to mieszanka teatrów i muzyków. Dziś UFO to już tylko muzyka, ale towarzyszy jej wystawa plakatów i obrazów.
Stefan Dziurwa sumiennie wykonuje swoje festiwalowe obowiązki, ale przyznaje też, że to Ala Kumik, która jest szefową sekcji artystycznej, ma najwięcej funu. - Zajmuję się artystami, kontaktem z nimi, doborem artystów i pomocą im podczas wydarzenia - przyznaje Ala.
UFO angażuje całą szkołę
Licealisty podkreślają unikatowość swojej imprezy na polskiej mapie festiwali. - Cała szkoła spina się i współpracuje razem by zrobić coś dobrego dla społeczności - mówi gość Kasi Dydo. - To też pewna zmiana w naszej szkole. Na co dzień jednak się uczymy, w dni festiwalu też mamy lekcje, ale to duża zmiana vibe'u i całej otoczki szkolnej - podkreśla Stefan. - Są dekoracje, szkoła w tym roku zmienia się w rakietę, która leci na Marsa, bo mamy marsowy temat festiwalu. Uczniowie i inni goście mają jedyną okazję, by zobaczyć szkołę w takiej odsłonie.
16:53 czwórka stacja kultura 06.02.2024 liceum festiwal 11.14.mp3 Na UFO - Unikatowy Festiwal Offowy zapraszają licealiści, organizatorzy wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)
Mali wielcy artyści na scenach Batorego
Kilka lat temu artystką, która wystąpiła na festiwalu UFO była Julia Pośnik. Zagrała w Batorym i wygrała festiwal zgarniając główną nagrodę, czyli współpracę z wytwórnią przy jednej piosence. - I później tak się jakoś złożyło, że zdobyła popularność - wyjaśniają licealiści. - W 2023 roku na UFO wystąpił Kosma Król, który ma już sporą widownię. W tym roku zagra u nas June66, w których drzemie ogromny potencjał. To powrót do dobrego rocka, fajnie się tego słucha.
8 i 9 lutego liceum Batorego zmieni się w teren festiwalu. Sceny będą dwie: UFO Stage i Main Stage. Wystąpi na nich aż 35 kapel. - Zgłosiło się do nas 130 artystów - zdradza Ala. - Niełatwo było wybrać malutki kawałek z tych zgłoszeń. Wszystkie one przychodziły na mojego maila. Ja odsłuchiwałam zgłoszenia, robiłam sobie notatki, to co mi się spodobało przesyłałam dalej, do pozostałych członków sekcji artystycznej. Tak stworzyliśmy cały line-up. W tym roku wystąpi u nas też zespół Assembled, który zgłosił się też na Eurowizję - zdradza.
Goście Kasi Dydo przyznają, że tuż przed UFO towarzyszy im lekki stres, czy wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik. Sekcje artystyczna, techniczna, logistyczna, finansowa, dekoracyjna i PR pozostają ze sobą w stałym kontakcie. - Jutro nasi technicy stawiają sceny i zobaczymy czy zamówiliśmy wszystko - mówią. - Każdy zespół przesyłał nam swój rider. Tym wymaganiom też musieliśmy sprostać, ale udało się.
Zobacz także:
Licealiści w 2024 roku nawiązali współpracę z wytwórnią Delfi Record. Jej przedstawicielka Natalia Zalewska będzie na UFO i osobiście wybierze zespół, który zaprosi do studia, by u nich nagrać singiel, który wypromują. - Warto dać dobry show, bo nagroda jest cenna - mówią organizatorzy. - Zeszłoroczny zwycięzca, zespół The Hydrants wydał utwór w Fonobo i bardzo poprawił wyniki na platformach streamingowych.
Nauczyciele zaangażowani w UFO
Nad całym przedsięwzięciem i pracą studentów czuwa opiekun z grona pedagogicznego - to profesor Lubański. - Profesor pilnuje wszystkiego i wszystkich. Bez Pana Lubańskiego ten festiwal by się nie odbył - podkreślają goście Czwórki. - Reszta grona pedagogicznego też z nami działa, w ramach wolontariatu. Zwalniają nas z lekcji, wiedzą, że robimy to dla dobra szkoły. Wpadają też na koncerty by posłuchać, co słychać w młodej muzie.
Ala Kumik i Stefan Dziwura podkreślają, że są pod wrażeniem ilu jest ludzi z pasją i ilu chce zagrać na UFO. - Ten festiwal to dla nich ogromna szansa, występ przed publicznością liczącą tysiąc osób, bo tyle może być w szkole na raz. Na pewno zdobędą nowych fanów - zauważają i zdradzają, że muzycznie festiwal jest bardzo różnorodny - usłyszymy rocka, alt-rocka, rap, punk, hard-rocka etc.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Ala Kumik i Stefan Dziwura, organizatorzy festiwalu
Data emisji: 06.01.2024
Godzina emisji: 11.14
pj/mg