Warsaw Gallery Weekend 2024 - sztuka współczesna może być dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 13:47
- Stawiamy sobie cel, żeby naszą publiczność przyzwyczajać do tego, aby chodziła do galerii regularnie, a nie tylko przez te cztery dni - mówi Joanna Witek-Lipka, dyrektorka Warsaw Gallery Weekend.   
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: guruXOX/shutterstock.com

Co roku w Warszawie wydarzeniem otwierającym jesienny sezon kulturalny jest Warsaw Gallery Weekend. To wspólne przedsięwzięcie prywatnych galerii jest obecnie jedną z największych i najbardziej oczekiwanych imprez artystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko umożliwiającą dostęp do bezpłatnej kultury, ale pokazującą też, co w sztuce współczesnej jest najciekawsze i najbardziej aktualne.


W tym roku WGW odbywa się w dniach od 26 do 29 września. Podczas tych czterech dni miłośnicy malarstwa, fotografii, rzeźby i sztuk interdyscyplinarnych będą mogli zobaczyć 43 wystawy ponad 80 polskich i zagranicznych twórców w aż 37 galeriach.

Czyje prace i jakie tematy zobaczymy w tym roku? Co znalazło się w programie imprez towarzyszących? Między innymi o to w "Stacji Kultura" Kasia Dydo pyta Joannę Witek-Lipkę, dyrektorkę Warsaw Gallery Weekend.


Posłuchaj
24:13 Stacja Kultura 23.09.2024 Warsaw Gallery Weekend godz.18.05.mp3 Joanna Witek-Lipka opowiada o Warsaw Gallery Weekend 2024

 


Boom na sztukę

Warsaw Gallery Weekend odbędzie się już po raz 14. Jak mówi gościni audycji, z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

- Jeżeli chodzi o publiczność odwiedzającą wydarzenia związane ze sztuką współczesną, to tutaj mamy powody wyłącznie do zadowolenia, bo jest jej coraz więcej. Teraz jako organizatorzy Warsaw Gallery Weekend stawiamy sobie cel, żeby naszą publiczność przyzwyczajać do tego, aby chodziła do galerii regularnie, a nie tylko przez te cztery dni w WGW - mówi Joanna Witek-Lipka.



Sztuka jest dla każdego

Z czego wynika ten wzrost zainteresowania sztuką współczesną? Zdaniem Joanny Witek-Lipki jest to trend pokoleniowy. - Obecnie młodzi ludzie nie są już tak nieśmiali, nie czują tego tzw. wysokiego progu wejścia do galerii sztuki. Są mniej onieśmieleni, bo urodzili się w czasie, w którym te galerie sztuki po prostu już funkcjonowały w naszym kraju. Jest to więc dla nich czymś naturalnym, żeby w nich bywać.  

Grupa starszych odbiorców sztuki współczesnej w Polsce również rośnie, ale - jak mówi gościni audycji - dzieje się to wolniej. - Tutaj ta niepewność jest trochę większa. Dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup odbiorców, przygotowaliśmy w tym roku szereg spotkań, które mają za zadanie sprawić, że osoby w każdym wieku będą czuły się w galeriach bardziej komfortowo. Będziemy organizować m.in. oprowadzania i spacery po galeriach, warsztaty dla dzieci i warsztaty dla seniorów, jak również warsztaty w polskim języku migowym i warsztaty w różnych językach mniejszości. Cieszę się, że takimi małymi krokami idziemy w stronę dostępności - zapowiada Joanna Witek-Lipka.



Wydarzenia, które pozwalają na aktywne i kreatywne doświadczenie sztuki współczesnej

Choć sam festiwal Warsaw Gallery Weekend potrwa tylko cztery dni, to program wydarzeń jemu towarzyszących rozpisano aż do końca listopada. W tym czasie oprócz wspomnianych przez Joannę Witek-Lipkę oprowadzań kuratorskich i warsztatów odbędzie się też m.in. szereg performance'ów, spotkań z artystami i artystkami, koncertów i projekcji filmowych. 


Zobacz także:

Jakie nazwiska, jakie wystawy?

Warsaw Gallery Weekend 2024 będzie obfitować w różnorodne wystawy twórczości - fotografii, malarstwa, rzeźby, instalacje. Na jakie wystawy w szczególności zaprasza Joanna Witek-Lipka?

- W programie mamy wystawy zarówno artystów bardzo uznanych, m.in. Joanny Rajkowskiej, Piotra Uklańskiego, Zbigniewa Libery i Leona Tarasewicza, ja też wystawy artystów jeszcze studiujących, ale bardzo zdolnych. Na przykład swoje prace w galerii WHOISPOLA zaprezentuje Jędrzej Bieńko, który ma bardzo duży talent, wypracowany charakterystyczny styl i myślę, że ma przed sobą całkiem dużą i ciekawą karierę. Również m.in. Galeria ŁĘCTWO pokaże młodych twórców i tam warto zajrzeć, jeżeli interesuje nas to, co za chwilę będzie naprawdę na topie - mówi dyrektorka WGW.

Zobaczyć będzie można również prace zagranicznych artystek i artystów, m.in. z Węgier, Białorusi i Ukrainy.

Ekspozycje, które zobaczymy podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend, będą poruszać problemy współczesności na różne sposoby.

- Najchętniej i najczęściej poruszanym tematem jest cielesność jako pole dla wieloznaczności. Ten temat pojawia się w bardzo wielu pracach. Wielu artystów zadaje pytania dot. płci, seksualności i queerowości - mówi Joanna Witek-Lipka i dodaje, że wiele wystaw odnosić się będzie również do takich tematów, jak natura, klimat i niepokoje związane z wojną w Ukrainie.



Poczuj pasję do kolekcjonowania sztuki

W swojej audycji Kasia Dydo zapytała swoją gościnię również o to, czy pozytywny trend na żywy kontakt ze sztuką współczesną przekłada się na kondycję galerii prywatnych? Jak galerie sztuki radzą sobie w dzisiejszym czasie? Dyrektorka WGW wyjaśnia, że jest to wciąż bardzo trudny biznes, w którym sytuacja geopolityczna, inflacja czy pandemia zawsze mają przełożenie na nastroje i portfele klientów.

Aby wspomóc galerzystów bądź po prostu wzbogacić domową kolekcję sztuki, przez cały czas trwania Warsaw Gallery Weekend organizowane będą aukcje, podczas których będzie można kupić prace zarówno uznanych, jak i debiutujących artystów.

- Polska jest krajem, w którym jest bardzo wiele zdolnych osób i mamy bardzo dużo artystek i artystów, z których możemy być dumni, którzy są widoczni nie tylko w kraju, ale również za granicą - mówi Joanna Witek-Lipka.

Dyrektorka WGW dodaje przy tym, że chociaż pod względem cen sztuki polski rynek w szybkim tempie goni rynki zachodnie, to nie należy się zniechęcać do jej kolekcjonowania. Jak mówi, można na przykład zainteresować się pracami fotograficznymi bądź innymi małoformatowymi pracami, które mieszczą się w naszym zasięgu cenowym.

- Niekoniecznie trzeba od razu kolekcjonować wielkoformatowe obrazy. Jest całkiem sporo sztuki w edycjach. Od tej sztuki łatwiej jest zacząć i dzięki niej naprawdę można mieć w domu bardzo fajne rzeczy - podpowiada Joanna Witek-Lipka.



***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Witek-Lipka (dyrektorka Warsaw Gallery Weekend)

Data emisji: 23.09.2024

Godzina emisji: 18.05

AGJ/kmp