Jan Costin Wagner: Walczę z własnymi lękami w fikcyjnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 15:28
Jan Costin Wagner, kultowy niemiecki autor kryminałów, odwiedził Polskę i zagościł w Czwórce. Jego książki od niedawna można znaleźć także w naszych rodzimych księgarniach.
Audio

Zdaniem niektórych Wagner jest "eksportowym" pisarzem Niemiec, jednym z tych, którzy poza granicami swojego kraju tworzą wizerunek współczesnej niemieckiej literatury. – Zawsze chciałem pisać historie uniwersalne – opowiada pisarz. – Moje powieści rozgrywają się w Finlandii, mimo że jestem Niemcem. Książki czytane są więc w wielu krajach.

Książki Wagnera poruszają tematykę problemów, wynikających z ludzkiej natury. – Na przykład jak młody człowiek radzi sobie ze stratą żony, co czuje – pyta retorycznie autor. – Interesuje mnie jego wewnętrzny świat.

Punktem wyjścia w książkach Wagnera jest zawsze jakaś ekstremalna sytuacja, w której zagrożone jest ludzkie życie. – Dla moich kryminałów ważna jest także odpowiedź na pytanie, jak sprawca żyje z piętnem zbrodni, albo jak członkowie rodziny radzą sobie ze stratą dziecka – tłumaczy autor. – Próbuję ubrać w słowa sytuacje, które zwykłego człowieka po prostu przerastają po to, żeby je zrozumieć.

Wagner odwiedził ostatnio Polskę, żeby promować swoje dwa kryminały "Milczenie" oraz "Zimę lwów". Główny bohater obu książek, komisarz Kimmo Joenta, któremu na samym początku historii ginie żona. Akcja rozgrywa się w fińskim mieście Turku. Podobnie, jak w wielu innych książkach i tu przewija się wciąż motyw strachu o najbliższych, o rodzinę. – Zawsze chciałem rozprawić się z własnymi lękami i pytaniami, na które odpowiedzi są dla mnie ważne – tłumaczy pisarz. – Strach przed śmiercią ukochanej osoby odczuwa przecież każdy. W tym sensie biorę się za bary z własnymi lękami w fikcyjnym świecie, ale równocześnie autorem, który patrzy na te lęki z dystansu.

Posłuchaj całego wywiadu z niemieckim pisarzem w "Stacji Kultura", klikając w ikonkę dźwięku.

(kd)

Czytaj także

Anna Fryczkowska: Dla odmiany postanowiłam napisać kryminał

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:13
– Uwielbiam wymyślać bohaterów i stawiać ich w trudnych sytuacjach, a śledztwo nie jest łatwą sytuacją – przyznaje Anna Fryczkowska, autorka kryminału "Kobieta bez twarzy", który właśnie trafił na sklepowe półki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kryptonim Posen": Polska i III Rzesza podbijają Związek Radziecki!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:00
Oto alternatywna wizja rzeczywistości po roku 1939: Polska zgodziła się na rolę sojusznika Niemiec, włączenie Gdańska do Rzeszy, budowę autostrady do Prus Wschodnich a przede wszystkim wspólny atak na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawia - ojczyzna kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
- To nasza tradycja literacka - podkreśla Mari Jungstedt, znana szwedzka dziennikarka i pisarka, która przyjechała z wizytą do Polski.
rozwiń zwiń