Gosia i Tomek Rygalikowie są mistrzami polskiego designu. Na co dzień projektują przede wszystkim meble, produkty i eksperymentalne obiekty użytkowe. Gosia jest pasjonatką "food designu", w swojej pracy szuka inspiracji w kulturze jedzenia i jej związkach z projektowaniem. Tomek prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
To oni będą gospodarzami spotkania "Przystawki z kultury", 24 maja. To spotkanie młodych ludzi, którzy niekoniecznie muszą wiedzieć coś na temat designu, wystarczy że będą chcieli się czegoś dowiedzieć.
Tomek Rygalik, gość "Stacji Kultura" zwraca uwagę, że wszystko, czym się otaczamy jest zaprojektowane. Każda sfera naszego życia jest przez kogoś wymyślona - mikrofon, okulary a nawet jedzenie. - Za tym wszystkim stoją twórcy. Jest to wytwarzane, a na potrzeby tego wytwórstwa zaprojektowane - wyjaśnia.
Specjalizacją Gosi jest "food design", który można tłumaczyć jako projektowanie jedzenia. - Większość rzeczy, które jemy, poza świeżymi warzywami i owocami, została zaprojektowana. Produkty spożywcze też trzeba zaprojektować. Czasem robią to projektanci, czasem specjalistyczne laboratoria. Dotyczy to nie tylko wyglądu, ale także konsystencji, odgłosów jedzenia - chrupki muszą być chrupiące.
Długa droga czeka również czekoladki. Zanim trafią do nas w pięknych opakowaniach, muszą przejść cały proces projektowanie. - Najpierw projektuje się ich wygląd, wysyła się do potencjalnej grupy konsumentów. Oni na podstawie wyglądu oceniają, które czekoladki by im odpowiadały. Dopiero wtedy, doprojektowywany jest odpowiedni smak - wyjaśnia Gosia Rygalik.
I smak i wygląd mają wpływ na nasze doznania smakowe. - O "food designie" możemy mówić również w każdej sytuacji gdy projektant zabiera się za jedzenie - gdy tworzy nowe potrawy i produkty, ale również doznania kulinarne - wyjaśnia Gosia Rygalik. Projektanci organizują pewnego rodzaju spektakle kulinarne, ze specjalną scenografią, tworzą przestrzeń by w inny sposób doznać jedzenia - dodaje.
Jak zaprojektować taki jedzeniowy spektakl i co jeszcze wspólnego mają jedzenie i design dowiesz się słuchając audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura".
(pj)