Posłuchaj jak Zachęta walczy z grawitacją

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 10:00
Katarzyna Krakowiak dźwięki traktuje jako coś, co wypełnia architekturę. Sama nie słucha muzyki, a swojej publiczności prezentuje dźwięk Zachęty.
Audio
  • Katarzyna Krakowiak opowiada o swojej sztuce i wystawie w Zachęcie (Stacja Kultura/Czwórka)
Kuba Kukla, Katarzyna Krakowiak i Kasia Dydo w Czwórce
Kuba Kukla, Katarzyna Krakowiak i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Najnowszą wystawę Katarzyny Krakowiak "Powstanie i upadek powietrza" można oglądać w warszawskiej Zachęcie. Artystka prezentuje wyjątkowe podejście do dźwięki.
- Słyszę tylko na jedno ucho, to na pewno zmieniło moje odbieranie dźwięków, orietację i postrzeganie przestrzeni. Traktuję dźwięk jako coś co wypełnia architekturę. Używam dźwięku jako narzędzia - mówi w Czwórce. - We współczesnym świecie dla mnie narzędzie dźwięku jest oczywiste. Wszystko czym się obecnie zajmujemy jest wizualne, należy wyostrzyć rzeczy, które nie są oczywiste. Dźwięk daje taką szansę - dodaje.
Katarzyna Krakowiak na co dzień nie słucha muzyki, nie nagrywa dźwięków, dzień wypełniają jej spotkania z naukowcami. - Współpracuję z nimi w temacie badań przestrzennych czy akustycznych. Interpretuję ich wiedzę do swoich celów - wyjaśnia artystka.
Katarzyna Krakowiak wiedzy z dziedziny aktustyki nie wykorzystuje w zwykłych celach, nie wygłusza pomieszczeń, gdyż uważa, że przestrzeń, w której żyjemy, powinna mieć naturalna akustykę.
W Zachęcie wystawa Katarzyny Krakowiak pochłania dźwięki i cały budynek, który jest tu integralną częścią dźwiękowej rzeźby. - Zachęta jest bardzo trudna interesująca akustycznie - mówi gość "Stacji Kultura". - Można odczuć jej stary koniec, miejsce od którego została dobudowana.

Tym, co artystkę najmocniej zafascynowało w tym budynku są świetliki, umieszczone w dachu Zachęty - ich dźwięki dokumentują ruchy konstrukcji, to jak architektura walczy z grawitacją.
Wystawę Katarzyny Krakowiak w Zachęcie można oglądać do 18 sierpnia.

Polskie Radio objęło wystawę swoim patronatem.

(pj)

Zobacz więcej na temat: SZTUKA wystawa
Czytaj także

Świat w obiektywie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2008 09:14
Na tę wystawę musieliśmy się kiedyś doczekać. Po kilku latach zbierania materiałów udało się - zapomniane, polskie fotografki zostały odkryte na nowo. Wszystko to dzięki wystawie "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", którą do 18 maja oglądać można w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 18:00
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o najbliższych planach Teatru Witkacego oraz o planowanej na 1 maja w Zakopanem premierze spektaklu "OK!SZA wg Witkacego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biennale w Wenecji: polski artysta wprawił widzów w cudowną wibrację

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 11:08
- Na początku performance'u Konrada Smoleńskiego dostajemy zatyczki do uszu, ale okazują się one zupełnie niepotrzebne - mówiła w Dwójce krytyczka Adrianna Prodeus, która opowiadała o swoich wrażeniach z trwającego właśnie Biennale Sztuki w Wenecji.
rozwiń zwiń