Peter Carey w swojej twórczości często odwołuje się do kolonialnej przeszłości Australii i jest jednym z trzech pisarzy, który dwukrotnie uhonorowany został nagrodą Bookera. W tym roku, w Polsce, ukazała się jego najnowsza książka "Chemia łez".
- To opowieść o tym jak odnaleźć w życiu sens, kiedy nagle tracimy wszystko, co było dla nas najcenniejsze - opowiada Zosia Karaszewska. - Główna bohaterka jest zegarmistrzem, pracuje w muzeum i poznajemy ją w momencie, kiedy ginie jej kochanek. A że ich romans był tajemnicą to Catherine zmuszona jest przeżywać żałobę w sekrecie. Drugim wątkiem powieści są pamiętniki osoby, która w XIX wieku zamówiła mechaniczną zabawkę dla umierającego syna. Wkrótce okazuje się, że zabawka trafia w ręce Catherine i w pewnym sensie odmienia jej życie.
Lista książek, których czytanie sprawia prawdziwą przyjemność > > >
Julian Barnes jest Brytyjczykiem, a w jego książkach możemy wyodrębnić kilka stałych motywów. Przede wszystkim skupia się on na kwestiach pamięci, przemijania oraz starości.
- "Cytrynowy stolik" to zbiór opowiadań o młodości, starości, niespełnionych obietnicach i niezrealizowanych marzeniach - mówi gość "Stacji Kultura". - Każda historia przedstawiona jest w innej formie. A czytelnik w trakcie lektury co i rusz wybucha śmiechem, bo autor ma dystans do opisywanego świata i z sarkazmem odnosi się do swoich bohaterów.
Polecenia literackie w cyklu "Look na Book" wydają ekspertki z Bibliocreatio.
kul