Nowe technologie nie mordują książek

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:00
20 wydawców z Małopolski zdecydowało się połączyć siły i wziąć udział w akcji Wirtualna Biblioteka Wydawców. Fragmenty ponad 70 książek można pobrać z plakatów na ulicach Krakowa.
Audio
  • Robert Piaskowski opowiada o Wirtualnej Bibliotece Wydawaców (Stacja Kultura/Czwórka)
plakat Wirtualnej Biblioteki Wydawców
plakat Wirtualnej Biblioteki Wydawców

Od lat wiadomo, że promocja czytelnictwa to szczytna idea. Polacy czytają mało, dlatego warto ich do tego zachęcać. Taką akcją jest też Wirtualna Biblioteka Wydawców, o której w Czwórce opowiada Robert Piaskowski, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

- W akcji bierze udział 20 wydawców. Było bardzo łatwo ich skrzyknąć. Ten pomysł bardzo spodobał się wydawcom z Krakowa i okolic, którzy na co dzień troszkę konkurują o czytelników, o sprzedaż własnych tytułów. A tu potraktowali ten pomysł jako fajną akcję wizerunkową, na której dobrze być - mówi gość Czwórki.

W ramach Wirtualnej Biblioteki Wydawców zaprojektowano duże citylighty, czyli plakaty umieszczone na przystankach, które przypominaja wirtualną bibliotekę. Na tych plakatach obok tytułu i autora potencjalny czytelnik odnajdzie przyporządkowany książce kod QR, który umożliwia pobranie fragmentu książki.
- Po udostępnionych fragmentach czytelnik sam może ocenić czy chce, czy nie kupić daną pozycję - mówi Robert Piaskowski. - A jeśli zdecyduje się na kupno publikacji, w wersji elektronicznej lub papierowej będzie mu przysługiwała zniżka, bo do Wirtualnej Biblioteki Wydawców dołaczyli też księgarze - dodaje.

Fragmenty książek z małych i dużych małopolskich wydawnictw można pobierać w formatach: epap, mobi i pdf. Wirtualna Biblioteka Wydawców może być też traktowana jako rodzaj przewodnika na lato, co czytać w upalne dni, nie brakuje w niej nowości. Robert Piaskowski uważa, że dzięki tej akcji możemy też zobaczyć, że nowe technologie nie są zagrożeniem dla książek, a wręcz odwrotnie, mogą je wspierać i pomagać w ich promocji.
Pomysłodawcy akcji planują ją rozszerzyć na inne miasta.

(pj)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

OFF Festival Katowice 2013: Do Kawiarni Literackiej zaprasza Krzysztof Varga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 20:57
– To jak pielgrzymka. Katowice są w sierpniu moją Jasną Górą – tak pisał o OFF Festival Krzysztof Varga latem 2011 roku w jednym ze swoich felietonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłoszewski: "Bezcenny" to więcej prawdy niż fikcji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 20:45
- Zaginione dzieła sztuki to dziedzina, o której właściwie nic nie wiemy. Im dłużej szukałem w źródłach, tym więcej znajdowałem rzeczy, które sprawiły, że niewiele musiałem w tej powieści zmyślać. Nawet szalony kolekcjoner istniał naprawdę - opowiada pisarz Zygmunt Miłoszewski o fabule swojego najnowszego kryminału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po Sztokholmie śladami bohaterów i autora "Millenium"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:01
- Jeżeli nanieść na mapie Sztokholmu miejsca akcji trylogii "Millenium", okaże się, że bohaterowie, celowo lub nie, zupełnie omijają centrum miasta - mówi Wojciech Orliński, autor przewodnika "Sztokholm Stiega Larrsona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:30
W Dwójkowym cyklu "To się czyta latem" prezentujemy powieść Raja Alem o współczesnym świętym mieście, szukającym swojej tożsamości między szklanymi wieżowcami i dawnymi świątyniami. "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" czyta Aleksandra Justa.
rozwiń zwiń