Odkryj skarby łódzkiej Filmówki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:00
W archiwum łódzkiej Filmówki znajduje się sto etiud absolwentów szacownej uczelni. Teraz filmowe wprawki tak uznanych twórców jak Polański i Skolimowski możemy oglądać w sieci. Za darmo!
Audio
  • Jarosław Czembrowski, redaktor naczelny portalu FilmPolski.pl, opowiada o etiudach wybitnych filmowców (Czwórka/Stacja Kultura)
kadr z filmu Męska sprawa w reż. Sławomira Fabickiego
kadr z filmu "Męska sprawa" w reż. Sławomira FabickiegoFoto: www.filmpolski.pl/PWSFTiT w Łodzi

Założona w 1948 roku Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi jest jedną z najstarszych tego typu uczelni na świecie. Przez 66 lat istnienia jej mury opuściło wielu wybitnych polskich reżyserów, aktorów, operatorów, montażystów i innych reprezentantów branży filmowej. Po większości z nich pozostał niezapomniany ślad - etiudy świadczące niekiedy o wielkim talencie przyszłych filmowców.

- U Polańskiego widać to od razu. Ale nie ma się czemu dziwić, w końcu "Dwaj ludzie z szafą" to już klasyka - mówi Jarosław Czembrowski, redaktor naczelny portalu FilmPolski.pl. - Zresztą w znacznej części udostępnionych przez nas filmów czuć rękę przyszłego mistrza. Wystarczy obejrzeć "Urząd" Kieślowskiego, czy "Take Five" Zbigniewa Rybczyńskiego.

Studenckie dokonania uznanych dziś twórców internauci mogą oglądać w sieci, bez żadnych opłat.

- Jakiś czas temu Filmówka podjęła żmudny proces digitalizacji swoich zbiorów dzięki pomocy Narodowego Instytutu Audiowizualnego - opowiada gość "Stacji Kultura". - Pomyśleliśmy, że warto to wykorzystać. Nasz portal od dwudziestu lat opisuje polskie kino. Postanowiliśmy iść z duchem czasu i wreszcie zacząć je pokazywać. Dysponujemy skarbem, bez mała narodowym. Najwyższy czas, by się nim podzielić.

(kul / ac)

Czytaj także

Odświeżona magia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:10
W kinie Iluzjon już w najbliższy weekend re-premiera filmu "Zew morza", który do polskich kin trafił oryginalnie w 1927 roku. O procesie rekonstrukcji archiwalnych obrazów opowiedział filmograf Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta z kamerą, czyli jak reżyserki zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
Kino kobiece to nie jest termin ukuty na potrzeby dyskusji o gender, tylko nurt obecny w kinematografii od lat. Jak wygląda on dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kazejak: największą satysfakcję sprawia mi dobrze zrobiony film

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 10:00
Dała się poznać jako uczestniczka filmowego projektu "Oda do radości", jej pełnometrażowy debiut "Skrzydlate świnie" ubiegał się m.in. o Złote Lwy, zaś najnowszy film Anny Kazejak, "Obietnica", powalczy na Berlinale.
rozwiń zwiń