Znani też korzystają z crowdfoundingu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:28
Crowdfounding, czyli finansowanie społecznościowe, od kilku lat jest wciąż rozwijającą się formą zbierania kapitału. Korzystają z niego też znane postaci sztuki i kultury, jak Spike Lee, Marina Abramović czy Nick Carter z Back Street Boys.
Audio
  • Kamil Jasieński opowiada o crowdfoundingu (Czwórka/Stacja Kultura)
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, ci którzy będą chcieli coś kupić w sklepie internetowym w innym kraju, będą traktowani jak miejscowi
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, ci którzy będą chcieli coś kupić w sklepie internetowym w innym kraju, będą traktowani jak miejscowiFoto: Glow Images/East News

Z crowdfoundingu chętnie korzystają ci, którzy mają ciekawy pomysł, ale brakuje im pieniędzy na jego realizację. Jak sprawdził reporter Czwórki Kamil Jasieński, ta forma finansowania projektów jest tak popularna, że znani i lubiani ludzie kultury też postanowili z niej skorzystać.

Spike Lee zbierał fundusze na jeden ze swych filmów. Każdy, kto zapłacił więcej niż 50 dolarów otrzymał DVD z autografem, dzięki wpłacie 750 dolarów można było zostać posiadaczem butów Spike'a Lee z jego autografem. Wyzwanie, jakie stawia crowdfounding, podjął też Nick Carter z Back Street Boys - chciał odejść od muzyki i zrealizować horror z prawdziwego zdarzenia - finansującym jego przedsięwzięcie obiecywał m.in. imienny twitt.

- Jednym z ciekawych przykładów crowdfoundingu  jest film "Iron Sky", którego twórcy od początku zaplanowali, że duża część budżetu będzie pochodziła z croudfoundingu nieudziałowego, czyli przedsprzedaży gadżetów, kopi na dvd, biletów - mówi Karol Król, redaktor naczelny portalu crowdfunding.pl.

Jest jednak też drugi model tego typu finansowania, nazywany crowdfoundingiem udziałowym. Każdy, wpłacając pieniądze na projekt, staje się takim małym koproducentem przedsięwzięcia.

Finansowanie społecznościowe to nie tylko fajna forma pozyskania kapitału, ale też forma interakcji z odbiorcą. Świetnie ten aspekt wykorzystała znakomita artystka, performerka Marina Abramović tworząc MAI (Marina Abramović Institut).

Internauci najchętniej wspierają jednak młodych niezależnych twórców. I choć zdarzają się projekty, firmowane nazwiskami przez gwiazdy, np. przez Sylvestra Stallone, to użytkownicy sieci najchętniej widzą crowdfounding jako oddolną, społecznościową współpracę.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Czytaj także

Kobieta z kamerą, czyli jak reżyserki zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
Kino kobiece to nie jest termin ukuty na potrzeby dyskusji o gender, tylko nurt obecny w kinematografii od lat. Jak wygląda on dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: oscarowi faworyci oraz Jack Ryan

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:00
Zanim Akademia Filmowa ogłosi swój werdykt i wręczy Oscary, sami możemy przekonać się, który z nominowanych obrazów zasługuje na wyróżnienie. Od piątku w naszych kinach" "American Hustle", "Zniewolony" oraz "Jack Ryan. Teoria chaosu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław - miasto pełne pustostanów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:30
W ubiegłym roku młodzi ludzie z fundacji Teatr Nie Taki, spacerując po Wrocławiu, wyszukiwali opuszczone gmachy. Dziś próbują przywrócić im dawną świetność, a ich historią zainteresować mieszkańców.
rozwiń zwiń