Michał Sitarski: po wakacjach nie pamiętam roli, ciało ją zna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 13:00
Aktor sam o sobie mówi, że jest jak pies, który zanim się położy, musi wydeptać sobie miejsce do spania. To oznacza, że lubi próbować różnych rzeczy, zanim w końcu zdecyduje się na określony sposób grania.
Audio
  • Michał Sitarski aktor opowiada o swojej pracy i wyzwaniach z nią związanych (Czwórka/Stacja Kultura)
Michał Sitarski i Paulina Holtz w spektaklu Teatru Powszechnego w Warszawie
Michał Sitarski i Paulina Holtz w spektaklu Teatru Powszechnego w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Olga Mickiewicz wypytała go o sekrety jego warsztatu pracy.  - Są aktorzy, którzy przychodzą z jakąś propozycją i są jakoś gotowi od samego początku - mówi Michał Sitarski. - Są też tacy, którzy błądzą po omacku eliminując różne błędy i nabierając pewności z czasem.

Rozmówca Czwórkowej reporterki przyznaje w "Stacji Kultura", że niejednokrotnie pewność przychodzi dopiero pod koniec pracy, np. podczas próby generalnej. Artysta zdradza, że spektakl po premierze dopiero dojrzewa w człowieku, stabilizuje się i klaruje, w jakiś sposób przegryza jak zupa, która na drugi dzień jest lepsza.  Michał Sitarski nawiązuje do teatralnego powiedzenia, że premiera jest końcem pracy tylko dla scenografa.
Podstawowym zadaniem aktora jest granie na scenie, ale też nauka tekstu. - Gdy tekst staje się moją własnością zaczyna do mnie docierać poprzez różne, zaskakujące sytuacje np. w zwykłych życiowych sytuacjach ludzie wypowiadają moje kwestie - opowiada.
Każdy z aktorów ma swój rytuał nauki tekstu, Michał Sitarski na miejsce nauki wybiera wannę. W Czwórce  zdradza też, że wciąż zadziwia go to, że wraca do pracy po wakacjach i występuje na scenie. Zawsze jest pewny, że nie pamięta tekstu, jednak zna je ciało, które pamięta też emocje i miejsca.
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: aktorzy Czwórka TEATR
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Terpiłowska: aktorstwo to zawód dla marzycieli

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 19:00
Porzuciła Szwecję dla Polski, później Kraków dla Warszawy. Dziś, mimo że dyplom szkoły aktorskiej ma już w ręku, dalej chce się uczyć i kreować nowe role. Ula Kaczyńska rozmawia z Anną Terpiłowską, aktorką Teatru Syrena w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Cieplak - dendrolog, który pokochał teatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
- Piotr Cieplak wszędzie tam, gdzie reżyseruje spektakl, sadzi także drzewa - opowiada krytyk teatralny Bartek Miernik. - Sporo tych drzew, wyrastających z doniczek na korytarzach, nazbierało się m.in. przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie wystawiano "Króla Lira" w jego reżyserii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Grycewicz - aktorka, która nie boi się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 17:30
Anna Grycewicz jest twarzą multimedialnego słuchowiska Czwórki "Długa ziemia". Ciekawość to coś, co skłoniło ją, żeby wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń