Swoboda poruszania i sztuka z recyklingu. Zaglądamy na wystawy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 16:40
Zwiedzanie zaczynamy od galerii Nedbalka na Słowacji, gdzie możemy oglądać retrospektywę prac Kolomana Sokola z lat 70. i 80. XX wieku.
Audio
  • Nowe propozycje od Slavs and Tatars, sztuka zaangażowana i recykling (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

syntetyczny folklor Janek Simon 1200.jpg
"Syntetyczny folklor". Sztuka ludowa z algorytmu

Sokol jest artystą, który kształcił się w Meksyku i pracował w Nowym Jorku. W sztuce słowackiej zapoczątkował pewnien kanon, odznaczający się niepokojną i graficzną kreską. Jako jeden z pierwszych na Słowacji manifestował odejście od formy, kompozycji i przestrzenności malarstwa. - W galerii Nedbalka zobaczymy także wiele wystaw stałych, dzięki którym możemy poznać historię sztuki słowackiej XIX i XX wieku - rekomendowała Dominika Klimek.

szukalski.jpg
"Showing the way". Obraz Stanisława Szukalskiego na wystawie w DESA Unicum

W Holandii zajrzeliśmy na wystawę poświęconą ruchowi. - "Freedom of movement" to projekt, który dotyczy swobodnego przemieszczania. Opowiada zarówno o tematach związanych z migracją ale i ruchem w kontekście samego ciała - opowiadała kuratorka wystawy. - Do projektu zgłosiło się 1500 holenderskich artystów. Na wystawie zobaczymy ruch opisany za pomocą różnych form sztuki: filmu, instalacji artystycznych, performance i sztuki internetowej - wyliczała Dominika Klimek. 

W audycji rozmawialiśmy także o pracach tworzonych z wykorzystaniem nowych technologii i dziełach powstających z recyklingu (przy okazji wystawy Nariego Warda "We, the people" w New Museum w Nowym Jorku). Sprawdziliśmy też jaką propozycję dla muzeum w Mińsku przygotował polsko-irański duet Slavs and Tatars. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 10.16

ac

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń