Jak smakują filmy Woody'ego Allena?
Filmy kulinarne to często hołdy dla restauratorów, szefów kuchni i ludzi doceniających dobre jedzenie. Jednym z nich jest "Szef", obraz z 2014 roku. - Na ekranie same pyszności, ale chyba głównym przysmakiem, który ten film rozpromował są kubańskie kanapki pochodzące z foodtracków - mówi Łukasz Muszyńki. - Głównym bohaterem tego dzieła jest uznany kucharz, Carl Casper, który na skutek twitterowego konfliktu ze znanym krytykiem kulinarnym wpada w tarapaty. Odchodzi ze swej starej pracy, postanawia zmienić swoje życie, kupuje foodtrack i zaczyna przygotowywać różne pyszne potrawy, które można zjeść, biorąc je do łapy - dodaje.
Krytyk filmowy ocenia, że film ten jest pochwałą ciężkiej pracy, nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Wprowadzone przez Carla zmiany prowadzą do poprawy jego relacji z synem, byłą żoną, a i fajnie rozwija się jego relacja z kelnerką, w której rolę wciela się Scarlett Johansson. - Tu warto zwrócić też uwagę na obsadę i twórców "Szefa". Jego reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Jon Favreau twórca m.in. dwóch części "Iron Mana" czy "Króla Lwa", a partnerują mu m.in. Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Dustin Hoffman czy Sofía Vergara.
Sofia Coppola. Przekleństwa, które wiodą na pokuszenie
Kolejna kulinarna podróż jaką serwują Kasia Dydo i Łukasz Muszyński, to podróż do Tokio. "Jiro śni o sushi" to dokument pokazujący życie i pracę 85-letniego Jiro Ono, największego na świecie mistrza sushi. Obraz pozwala poznać nam jego historię, drogę do 3 gwiazdek Michelin. - Dowiadujemy się, że trzeba ciężko pracować, jeśli chcemy być mistrzem sushi - mówi Łukasz Muszyński. - Jiro zaczął pracę przy sushi w wieku 7 lat. Od tamtej pory wstaje wcześnie rano, idzie na targ, wybiera najlepsze składniki i z nich komponuje sushi. Pokazuje, że ciągle można być lepszym, ciągle można coś udoskonalić i poprawić - dodaje.
To film o ciężkiej pracy, więzi między pokoleniami i poszukiwaniu doskonałości.
"Ślepnąc od świateł". Oniryczna Warszawa w serialu Krzysztofa Skoniecznego
Wraz z obrazem "Uczta Babette" możemy się wybrać do XIX-wiecznej Danii, do małej nadmorskiej miejscowości. - Tam mieszkają dwie siostry, córki zmarłego bardzo konserwatywnego pastora - opowiada gość Czwórki. - Do ich domu przybywa nowa służka, bardzo tajemnicza kobieta, najprawdopodobniej z Paryża. To ona postanawia urządzić wielką ucztę dla sióstr i pozostałych mieszkańców miejscowości - dodaje.
To w tym filmie zobaczymy jedną z najpiękniejszych scen jedzenia, jakie kiedykolwiek powstały w kinie, a w niej m.in. zupa żółwiowa czy przepiórki zapiekane w foremkach z ciasta francuskiego.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 10:15
pj