Sztuka światła rozwija się prężnie dzięki dostępności nowych technologii. Pierwsze realizacje pochodzą nawet z lat 20., ale wtedy była to bardzo droga dyscyplina Karolina Halatek
Noor Riyadh - festiwal, jakiego jeszcze nie było
Ostatnio artystka miała szansę zaprezentować swoją twórczość na pierwszym Festiwalu Światła i Sztuki Noor Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Udział w tym wydarzeniu wzięło ponad 60 znanych artystów z takich krajów jak Argentyna, Chiny, Francja, Niemcy, Polska, Włochy, Japonia, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, w tym 23 czołowych twórców saudyjskich. - To był przegląd sztuki światła od lat 60. ubiegłego wieku aż po współczesność. Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było - opowiada gość Czwórki.
You've never seen Riyadh this lit | Freqways X Noor Riyadh / MDLBLEAST
Kiedy chodziłam na lekcje fizyki, szło mi nawet nieźle, ale w okresie buntu zaczęłam je opuszczać. Na szczęście w moich praca bardziej liczy się matematyka Karolina Halatek
Wizja artystyczna, precyzja matematyczna
W formalnie oszczędnych instalacjach Karolina Halatek wykorzystuje takie materiały jak neon, laser, światło i lustra. - Dużo osób myśli, że sztuka światła to sztuka nauk ścisłych. W moich pracach, które odwołują się do architektury, na pewno liczy się znajomość matematyki. Tworzę wielkoformatowe obiekty, które wymagają szczegółowych kalkulacji - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Praca, którą pokazywałam w Arabii Saudyjskiej, miała 7 metrów wysokości, 2 metry średnicy i podstawę o powierzchni 6 metrów kwadratowych.
15:28 CZWÓRKA Stacja Kultura - Karolina Halatek 15.04.2021.mp3 Koncepcja sztuki światła wg. Karoliny Halatek (Stacja Kultura/Czwórka)
Iza Rutkowska: moja sztuka nie potrzebuje galerii
Od wyobraźni do hali produkcyjnej
W czasie realizacji projektów Karolina Halatek współpracuje z inżynierami, technologami i naukowcami. - Wszystko zaczyna się w głowie i w wyobraźni. Potem w zeszycie pojawiają się pierwsze szkice, które trafiają do komputera. Gotowy projekt trafia do zespołów inżynierskich, które rozrysowują go w specjalnych programach architektonicznych i technologicznych. Potem ze studia przenosimy się do hali produkcyjnej, bo tylko w dużych przestrzeniach mamy szansę na swobodne ruchy - śmieje się artystka.
Sprawdź także:
Prace Karoliny Halatek były pokazywane między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas Kinetica Art Fair w Londynie, Fringe Festival w Edynburgu, "OMONIA" Biennale i Transmission Art Festival w Atenach, Light Move Festival, Fotofestiwalu w Łodzi oraz w galeriach w Londynie, Berlinie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Bytomiu, Radomiu, Tczewie i Lublinie.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Karolina Halatek (artystka sztuk wizualnych)
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 10.15
kul