Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona
Jak tłumaczył Tomasz Stawiszyński, we współczesnym świecie temat bezradności spychany jest na drugi plan, wypierany. - Mówimy sobie, że bezradności należy za wszelką cenę unikać, bo zawsze można coś zrobić, nigdy nie jest tak, żeby nie było wyjścia z sytuacji - mówił gość Czwórki. - Ja nie zadaję więc sobie pytania, czy bezradność jest pożyteczna czy nie. Po prostu staram się przyglądać temu, co doświadczenie bezradności nam daje i jakiego rodzaju prawdę o naszej rzeczywistości możemy dzięki niej poznać. Bo bezradność jest częścią naszego życia. Niezależnie od tego, jak często będziemy sobie powtarzać, że "jesteśmy sprawczy" - podkreślał.
03:56 _PR4_AAC 2021_11_01-10-37-09.mp3 O swojej książce pt. "Ucieczka od bezradności" opowiada Tomasz Stawiszyński (Stacja Kultura/Czwórka)
Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką, jeśli nie nauczymy się mówić o naszej bezradności, kiedy się pojawi, "będziemy w niej zupełnie samotni". - Inni, którzy jeszcze jej nie doświadczyli, będą na nas patrzeć jak na ludzi, którzy pogrążają się w jakimś bezwładzie, defetyzmie, marazmie - podkreślał gość Czwórki. - A tymczasem praktyka życiowa konfrontuje każdego z nas z sytuacją, w której nic kompletnie nie da się zrobić. Wszyscy bez wyjątku doświadczymy "bezradności absolutnej", której przejawem jest przecież śmierć - tłumaczył autor.
Czytaj także:
W swojej książce "Ucieczka od bezradności" autor usiłuje "oswoić ten temat" i skonfrontować się z poczuciem bezradności, ale także odpowiedzieć na pytanie, jak możemy poradzić sobie w świecie, w którym nie ma na nią miejsca. - Interesuje mnie moment, w którym okazuje się, że jesteśmy totalnie bezradni wobec przemijania, praw biologii i ostatecznie konieczności odejścia z tego świata, z którego przecież wcale odchodzić nie chcemy - tłumaczył w rozmowie z Czwórką.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Tomasz Stawiszyński (pisarz)
Data emisji: 01.11.2021
Godzina emisji: 11.40
kd