Przegląd najciekawszych wydarzeń w Sztuce Młodych zaczynamy od wystawy w warszawskim Pałacu Czapskich. Jest ona przygotowana w ramach cyklu ekspozycji wydziałowych warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem, po wystawach wydziałów Grafiki i Wzornictwie, czas na Malarstwo. W ramach najnowszej ekspozycji pt. "Macierzysty", przestrzeń galerii została wypełniona przez prace studentów tego wydziału.
Przenosimy się do Krakowa, gdzie na tamtejszej ASP niezwykłe wydarzenie. 3 kwietnia odbędzie się tam talk-show "Co z tą Akademią?". - Ta formuła daje mnóstwo możliwości. Jest to miejsce i czas, gdzie wszyscy zainteresowani mogą zapytać artystów pedagogów, którzy czynnie działają na krakowskiej ASP, jak tam studiować, jaki jest klucz do sukcesu i czy talent można wypracować? - mówi Szymon Jaworski. - W talk show wezmą także udział studenci ASP, którzy podkreślają, że nie mają nic do ukrycia i są przygotowani na wszystkie pytania. Talk show odbędzie się zarówno w auli krakowskiej ASP, jak i online. Talk show poprzedzi Dzień Otwartych Drzwi, który odbędzie się 2 kwietnia.
Źr. Facebook ASP w Krakowie
Z Krakowa przenosimy się do Gdańska, gdzie Wydział Malarstwa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych już po raz czwarty organizuje Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski imienia Wojciecha Fangora. Konkurs skierowany jest do studentów malarstwa na akademiach i uniwersytetach w całej Polsce. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad dwieście osób, spośród których wyłoniono szesnastu finalistów.
Oprócz nagród finansowych, wybrane przez jury prace będą zaprezentowane w auli gdańskiej ASP, a także w Wielkiej Zbrojowni. - Zdobywcy nagród głównej i specjalnej będą także zaproszeni do pokazów indywidualnych w renomowanych galeriach nie tylko w Gdańsku, ale także Olsztynie, Wrocławiu, Gdyni i Zakopanem - opowiada gość Katarzyny Dydo. - Przyznana zostanie także dodatkowa nagroda w postaci rezydencji artystycznej. Prace można zgłaszać do 3 kwietnia.
Źr. Facebook/Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku
W całej Polsce trwa Digitalars - to pierwszy w Polsce konkurs dla sztuk wizualnych i audio tworzonych przez sztuczną inteligencję. Trwa głosowanie o nagrodę publiczności.
- Ideą jest napisanie takiego algorytmu i takiego zaprogramowania sztucznej inteligencji, żeby ona sama zaprojektowała swoje dzieło - tłumaczy Szymon Jaworski. - Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj sztuki, metody pracy czy styl. Startować można w trzech kategoriach: "otwarta", "nowa", "metamorfozy i transformacje". Głosowanie publiczności potrwa do 15 kwietnia, a najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Źr. Digital Festival
12:50 Czwórka/Stacja Kultura - sztuka młodych 31.03.2022.mp3 O Sztuce Młodych opowiada Szymon Jaworski (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Szymon Jaworski
Data emisji: 31.03.2022
Godzina emisji: 11.15
aw