Nadszarpnięta wiara w J.K. Rowling
Najnowsza produkcja duetu pisarki J.K. Rowling i reżysera Davida Yatesa przenosi nas do uniwersum Harry’ego Pottera. W filmie "Fantastyczne zwięrzęta. Tajemnice Dumbledore'a" Grindelwald wraz ze swoją armią dąży do przejęcia władzy na świecie, a profesor Dumbledore i Newt z pomocą przyjaciół chcą temu zapobiec. - Harry Potter to lukratywna marka, która znosi złote jajka, więc nic dziwnego, że zarówno autorka książek, jak i producent robią wszystko, żeby to wykorzystać. Tyle że z filmu na film robią to coraz gorzej - ocenia Łukasz Muszyński. - Mniej więcej od drugiej części "Fantastycznych zwierząt" moja wiara w możliwości J.K. Rowling została mocno podkopana. Wszystko to, co naprawdę istotne, dzieje się w pierwszych i ostatnich 10 min seansu, pomiędzy dzieje się niewiele. Historia jest szczątkowa, zrobiona trochę na siłę. Oczywiście świat czarodziejów nadal jest wartością samą w sobie, a kolejna wizyta w Hogwarcie dalej sprawia przyjemność, ale chciałbym, żeby było w nim więcej substancji. A nie tylko ładne dekoracje i postacie, które znamy i lubimy.
FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA: TAJEMNICE DUMBLEDORE'A - Oficjalny zwiastun | Warner Bros Polska
Dokument o tym, że warto rozmawiać
W ten weekend na ekranach kin także "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego, który przedstawia bardzo filozoficzną i egzystencjalną panoramę różnych ludzkich losów. Stojąc z kamerą na balkonie swojego domu i rejestrując rozmowy z przechodniami, reżyser stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. - Jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów zilustrował powiedzenie, że tematy na filmy leżą na ulicy, wystarczy tylko po nie sięgnąć. W trakcie kręcenia "Filmu balkonowego" podobno przepytał 2 tys. osób i zmontował z tego 100-minutowy film, który jest mozaiką polskiego społeczeństwa i polskich nastrojów - opowiada gość Czwórki. - Mimo że historie, które usłyszał, nie zawsze były radosne, zmontował to w taki sposób, że widz po wyjściu z kina ma uśmiech na twarzy i wie, że warto rozmawiać, że warto otworzyć się na drugiego człowieka.
"Film balkonowy" / trailer / w kinach od 8 kwietnia! | Against Gravity
15:37 CZWÓRKA Stacja Kultura - filmy 08.04.2022.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)
Coś więcej niż "pluszowy metal" dla nastolatków
Wśród premier na portalach streamingowych jest "Metal Lords" - komedia, do której scenariusz napisał D.B. Weiss, współtwórca popularnej "Gry o tron". Film opowiada o losach dwóch przyjaciół: Huntera, zafascynowanego takimi zespołami, jak Megadeth, Slipknot, Anthrax czy Black Sabbath, oraz outsidera Kevina. Nastolatkowie zakładają zespół muzyczny, a ich celem jest wygrana w bitwie na zespoły. - Tutaj pojawia się problem, czyli braki kadrowe. Do składu dołącza Emily, wiolonczelistka z wymiany międzynarodowej - opowiada krytyk filmowy. - Jeśli chodzi o muzykę w tym filmie, to prawdziwi fani gatunku na pewno powiedzą, że to "pluszowy metal" dla nastolatków, ale pamiętajmy, że jest to opowieść inicjacyjna o wchodzeniu w dorosłość, a nie biblia heavy metalu.
Metal Lords | D.B. Weiss | Official Trailer | Netflix
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)
Data emisji: 08.04.2022
Godzina emisji: 10.15
kul