Od 12 do 21 maja Millennium Docs Against Gravity będzie odbywać się w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Od 23 maja do 4 czerwca festiwalowe obrazy zobaczymy online. Oprócz pokazów filmowych organizatorzy zapraszają na spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty na temat ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
- Staramy się dostosowywać nasz program do bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości dookoła nas. Wydaje mi się, że znajduje to uzasadnienie i pozytywne emocje po stronie widowni, która tłumnie przychodzi na nasz festiwal - mówi Artur Liebhart, dyrektor wydarzenia. - Widzimy, że mamy nową publiczność, ale też stałą widownię - dodaje Karol Piekarczyk, drugi z dyrektorów. - Nasza publiczność powiększa się, festiwal w ostatnich latach bardzo się rozrósł. Przekroczył 100 tysięcy widzek i widzów. Rokrocznie dołączają osoby nowe, ale są też grupy fanów i fanek, które wracają co roku i oglądają więcej niż jeden film.
Edukacja i Safe space
Millennium Docs Against Gravity to festiwal, który nie ucieka od zadań misyjnych, edukacyjnych. Od lat zaangażowany jest we włączanie młodych w świat filmu. Organizowane są pokazy dla szkół, seanse filmowe połączone z rozmowami. - To nie są tylko filmy dla młodzieży. Traktujemy tych młodych widzów poważnie - podkreślają dyrektorzy.
Podążając za rzeczywistością, organizatorzy festiwalu zdecydowali się stworzyć Safe space, specjalną festiwalową przestrzeń dla młodych ludzi, która zostanie otwarta w warszawskiej Kinotece. - Tu młodzi ludzie będą mogli rozmawiać z psychologami na temat swojej tożsamości, na temat swoich problemów osobowościowych, na temat swojej seksualności - wymienia Artur Liebhart. - Obok możliwości rozmowy będą się tam odbywały warsztaty, większe rozmowy na temat: jak sobie radzić, gdy nie jesteśmy pewni siebie. Tak jak od lat staramy się zapełniać luki w edukacji naszym programem, to teraz przyszedł czas, że możemy coś zrobić na polu psychologii - dla tej publiczności dorastającej - dodaje.
22:01 czwórka stacja kultura 11.05.2023.mp3 Jubileuszowa, 20. edycja Millennium Docs Against Gravity - zapraszają dyrektorzy wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)
Nie bądź obojętny/Nie bądź obojętna
Tegoroczne hasło Millennium Docs Against Gravity to "Nie bądź obojętny/Nie bądź obojętna", które jest bliźniaczo podobne do hasła obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Polin. - Łączy nas to hasło, bo podobnie patrzymy na wydarzenia z przeszłości, ale myślimy o przyszłości - podkreślają goście Kasi Dydo. - Zależy nam na tym, byśmy nie byli obojętni na ludzi wokół nas, nie tylko na wydarzenia globalne.
Z plakatu 20. odsłony festiwalu spogląda na nas Alisa Kovalenko, ukraińska reżyserka filmu "Nie znikniemy" (We Will Not Fade Away). - Historia jej filmu dzieje się w Ukrainie, w przededniu wojny. Alisa zaczęła kręcić ten film dwa lata przed tą najnowszą inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku - opowiada Karol Piekarczyk. - Jest to historia o grupie nastolatków. W pierwszej kolejności to film o dorastaniu, o młodych ludziach, którzy mieszkają w małych miejscowościach, z których chcą się wydostać do większych miast. Z tą opowieścią wiele osób może się identyfikować. Dopiero w pewnym momencie filmu pojawia się widmo wojny. Poznajemy bohaterki i bohaterów, nieświadomych tego, co się wydarzy. Zaś my, widzowie i widzki, już wiemy, co będzie. Na festiwalu będziemy mogli spotkać się z reżyserką, ale też z jej bohaterami - zaprasza.
Z tematem wojny na Ukrainie związany jest też film Maćka Hameli "Skąd dokąd". - To jest film, który powstał trochę przy okazji zrywu serca reżysera, który od pierwszych dni inwazji Rosji pomagał Ukraińcom wydostawać się ze stref wojny do stref bezpiecznych. Nagrywał wtedy swoich pasażerów - zdradza Artur Liebhart. - Wyszedł z tego kolaż z wielkim ładunkiem emocjonalnym. Po premierze na naszym festiwalu obraz zostanie zaprezentowany w Cannes.
Sekcje i konkursy
Każdego roku festiwal Docs Against Gravity zaskakuje swoich widzów sekcjami festiwalowymi, które odzwierciedlają to, o czym filmowcy mówią w danym czasie, co ich interesuje, co pokazują.
- My wybieramy filmy, a potem szukamy elementów, które je łączą. Tytuł sekcji powstaje po wyborze obrazów - zdradzają dyrektorzy. - Taką sekcją w tym roku jest "Siła siostrzeństwa", o grupach kobiet w przeróżnych sytuacjach, "Siła słowa", o literaturze, "Sekcja Sex work" czy "We're Here, We're Queer".
W tym roku festiwalowi towarzyszy też wystawa doświadczeń VR-owych, którą od 15 do 21 maja będziemy mogli zobaczyć w przestrzeniach teatru Dramatycznego w Warszawie.
Festiwalu Docs Against Gravity nie ma bez corocznych konkursów: głównego, polskiego i filmów krótkometrażowych. - W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowaliśmy 12 filmów, wśród nich są te nagradzane na całym świecie, ale też debiuty. W tym roku o nagrodę zawalczą:
- Niewinność (Innocence), reż.Guy Davidi
- Całe to piękno i krew All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras
- Apolinia, Apolonia reż Lea Glob
- Nie znikniemy (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko
- Siostrzeństwo Świętej Sauny (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints
- Pod niebem Damaszku Under the Sky of Damascus), reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh
- Zła prasa (Bad Press), reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler
- Pianoforte reż. Jakub Piątek
- W teatrze przemocy (Theatre of Violence), reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe
- Czekając na przypływ (Against The Tide), reż. Sarvnik Kaur
- Pustelnik z Treig (The Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie
- Pieśni wielorybów (Whale Nation), reż. Jean-Albert Lièvre
- Od kilku lat staramy się, choć bez większych trudności, by w konkursie głównym nominowanych było tyle samo reżyserek co reżyserów. Zachęcamy też innych organizatorów festiwali i konkursów, by szli tą drogą - mówią goście Czwórki. - W naszym wyborze zachowujemy wspaniałą jakość kina, ale i parytety.
Docs Against Gravity pokazuje aktualne kino dokumentalne, to, które prezentuje rzeczywistość, odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Jubileuszowa edycja wydarzenia skłoniła organizatorów do wybrania 10 filmów na główny festiwal i 10 kolejnych na jego odsłonę online, tych, które zachowały swoją wartość kinową, wciąż są aktualne, nie zestarzały się, by symbolicznie uhonorować 20 lat istnienia Docs Against Gravity.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Artur Liebhart, Karol Piekarczyk - dyrektorzy festiwalu Docs Against Gravity
Data emisji: 11.05.2023
Godzina emisji: 10.15
pj