- Aborcyjny Dream Team działa od 2016 roku.
- Dziennie pomaga nawet 100 osobom.
- - Chcemy przełamać fałszywe przekonanie o tym, że o aborcji należy milczeć - mówią aktywistki.
- Ich historię - w filmie "Nie jesteś sama" - opowiedziała reżyserka Karolina Lucyna Domagalska.
- Dokument można obejrzeć na 21. Millennium Docs Against Gravity.
- Festiwal kina dokumentalnego odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.
W Polsce, kiedy mówisz o aborcji, zderzasz się ze ścianą"
Film "Nie jesteś sama" jest wyświetlany w sekcji "Bohaterki są wśród nas". Poznajemy w nim historię Justyny, Kingi, Natalii i Karoliny - przyjaciółek i aktywistek tworzących Aborcyjny Dream Team.
- Pracując jako dziennikarka, napisałam tekst o aborcji farmakologicznej i Aborcyjnym Dream Teamie do jednego z magazynów. Wtedy sama nie wiedziałam, że istnieje taka możliwość, żeby zamówić tabletki i przeprowadzić bezpieczną aborcję w domu - opowiada reżyserka Karolina Lucyna Domagalska. - Po publikacji artykułu i po reakcjach, które on wywołał, zrozumiałam, jak dużo jest jeszcze do opowiedzenia w tym temacie. To był pierwszy impuls. Wyszedł ode mnie i od Pauli Reiter.
- W Polsce, jeśli chcesz mówić o aborcji w normalny sposób, zderzasz się ze ścianą. I byłyśmy przekonane, że prędzej czy później Karolina też się z nią zderzy. Ale jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy, a doprowadziły nas do tego upór i konsekwencja reżyserki - podkreśla Natalia Broniarczyk.
21:51 CZWÓRKA Stacja Kultura - aborcyjny team 10.05.2024.mp3 "Nie jesteś sama" - rozmowa z reżyserką filmu Karoliną Lucyną Domagalską i aktywistkami z Aborcyjnego Dream Teamu (Stacja Kultura/Czwórka)
Aborcyjny Dream Team - jak działa?
Aborcyjny Dream Team działa od 2016 roku, od 2019 w stowarzyszeniu organizacji "Aborcja bez Granic". Odbierają telefon pomocowy i pomagają nawet stu kobietom dziennie.
- Jesteśmy "fanatyczkami" aborcji w najbardziej pozytywnym sensie tego słowa. Działamy, żeby obalić stygmę aborcyjną, zdekonstruować mity i pokazać, jak wygląda rzeczywistość - dodaje Kinga Jelińska. - Odbieramy nie tylko telefony, ale też maile, wiadomości na mesendżerze i na naszych profilach społecznościowych. W tamtym roku zwróciło się do nas 46 tysięcy osób. Bardzo im dziękujemy za zaufanie, mając jednocześnie świadomość, jak bardzo państwo nie pomaga w takich sytuacjach.
Nie jesteś sama (Abortion Dream Team) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Aborcja - powiedz to bez wstydu
Aborcyjny Dream Team działa według zaleceń WHO - dostarczaja tabletki aborcyjne, a w przypadkach ciąży po 12. tygodniu organizuje wyjazdy do zagranicznych klinik. Wspiera je także finansowo i logistycznie.
- Chcemy być "cool kids of abortion", nawet kiedy skończymy 60 lat - deklarują rozmówczynie Kasi Dydo. - Uważamy, że aborcja daje sprawczość i możliwość decydowania o sobie. I to też słyszymy od osób, którym pomogłyśmy. Niestety nadęty balon stygmatyzacji nie pozwala mówić o tym głośno. Często zdarza się tak, że jesteśmy jedynymi osobami, z którymi kobiety mogą o tym porozmawiać.
- Jeśli aborcja przestanie być tym, czym można nas zawstydzić, to dużo łatwiej będzie można zdjąć z niej odium tabu, a także o nią walczyć. Chciałybyśmy, żeby popękały zastane struktury i żeby ludzie zaczęli normalnie mówić o takich doświadczeniach - podkreślają gościnie Czwórki.
Kasia Dydo, reżyserka Karolina Lucyna Domagalskiej i członkinie Aborcyjnego Dream Teamu w studiu festiwalowym Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Karolina Lucyna Domagalska (reżyserka filmu "Nie jesteś sama"), Natalia Broniarczyk i Kinga Jelińska (Aborcyjny Dream Team)
Data emisji: 10.05.2024
Godzina emisji: 10.15
kul/wmkor