Festiwal, odbywający się o 1985 roku, początkowo nosił miano Warszawskiego Tygodnia Filmowego. Zaczynając jako skromna, ale ambitna imprezy studenckiej, ewoluował w festiwal filmowy z prawdziwego zdarzenia, z premierowym programem.
W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu imprez, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, i Goa.
W tym roku, w ramach 27. edycji imprezy, organizatorzy przygotowali rekordową liczbę premier i nowe sekcje.
Krótkie metraże na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazły się 54 filmy z całego świata, nie przekraczające 30 minut, wybrane spośród blisko 2000 zgłoszeń. Aż 21 filmów swoje światowe, międzynarodowe lub europejskie premiery będzie miało właśnie na WFF.Wśród konkursowych filmów są zarówno obrazy debiutantów, jak i uznanych twórców oraz laureaci prestiżowych nagród sezonu.
Nowością na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym jest Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – czyli przegląd najciekawszych krótkich metraży zrealizowanych przez młodych i wielce obiecujących polskich reżyserów. Panorama obejmuje 17 polskich krótkometrażówek, wśród których znalazły się między innymi dwa filmy nominowane do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych: "Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka oraz "Paparazzi" Piotra Bernasia.
Konkurs 1-2 na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym
W Konkursie 1-2 biorą udział debiuty i drugie pełnometrażowe filmy fabularne (w dorobku ich reżyserów) z całego świata. W tegorocznym konkursie znalazło się 17 filmów.
Konkurs Dokumentalny na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym
W programie Konkursu Dokumentalnego 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 17 pełnometrażowych filmów dokumentalnych z całego świata.
Konkurs Międzynarodowy na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym
W Konkursie Międzynarodowym 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego weźmie udział 20 pełnometrażowych filmów z całego świata. Dla ponad połowy z nich pokaz podczas WFF to premiera światowa, międzynarodowa lub europejska. Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego, podobnie jak wiele innych festiwali filmowych na świecie, wystosowali specjalne zaproszenie do wybitnego reżysera irańskiego, przebywającego w areszcie domowym Jafara Panahi, z prośbą o przyjęcie funkcji Przewodniczącego Jury Konkursu Międzynarodowego. Niestety pan Panahi nie może obecnie opuszczać Teheranu, mamy jednak ciągle nadzieję, że będzie mógł przyjechać w październiku do Warszawy.
Odkrycia na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowy
W programie WFF znajdują się również filmy pokazywane w ramach niekonkursowej części festiwalu. Nowością 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest wydzielenie nowej sekcji: Odkrycia – Świat Dzisiaj, w której zostanie pokazanych ponad 20 filmów o najbardziej aktualnych problemach współczesności, w tym zestaw trzech filmów krótkometrażowych o ludziach, których wiek się nie ima. W programie dotychczasowej sekcji Odkrycia pokażemy natomiast skarby znalezione na festiwalach filmowych z całego świata.
Przypominamy, że Plebiscyt Publiczności WFF dotyczy także filmów z sekcji niekonkursowych.
Wydarzenia towarzyszące
Podczas 27. WFF odbędą się po raz pierwszy warsztaty dla twórców filmów krótkometrażowych – Shorts Warszawa. Warsztaty odbędą się w dniach 12-13 października (środa i czwartek) 2011 roku. Podczas dwudniowych zajęć polscy i zagraniczni eksperci przekażą uczestnikom wiedzę m.in. o tym jak funkcjonować na międzynarodowym rynku filmowym; gdzie i po co wysyłać krótkie filmy;jak planować strategię promocyjną i festiwalową swoich filmów, jakie znaczenie mają festiwale w rozwoju kariery zawodowej. Warsztaty przeznaczone są dla młodych polskich filmowców, którzy zrealizowali swoje pierwsze krótkometrażówki.
Podczas 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny "Bitwy o Algier", legendarnego filmu Gillo Pontecorvo, który został nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji w 1966 roku oraz zdobył trzy nominacje do Oscara (1969). Film został uznany za najbardziej obiektywny obraz ruchu oporu, jaki dotychczas nakręcono i jest powszechnie wymieniany wśród najlepszych filmów w historii kina.
Bilety
Od środy 28 września zapraszamy do Empiku, gdzie w ramach przedsprzedaży bez trudu można zdobyć zawczasu bilety na tegoroczny festiwal, a po rozpoczęciu WFF do kas w kinach Kinoteka w PKiN i Multikino Złote Tarasy.