Oscary 2012: miło, przyjemnie i absolutnie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 14:22
- W tym roku obyło się bez niespodzianek, ale też filmy nominowane nie były filmami, które zatrzęsłyby światem kina i spowodowały jakąś rewolucję – oceniał Artur Cichmiński, który w Czwórce podsumował tegoroczną galę oscarową.
Audio

Zgodnie z przewidywaniami filmem, który zdobył najwięcej Oscarów, w tym najbardziej prestiżowego, dla najważniejszego filmu roku, został obraz "Artysta". Wyreżyserowana przez Michela Hazanaviciusa czarnobiała i niema historia została doceniona, aż w pięciu kategoriach. Zdaniem Artura Cichmińskiego przedoscarowa popularność tego niewpasowującego się w obecne komercyjne standardy dzieła pokazuje, iż widzowie są nieco zmęczeni współczesną formułą kina.

- Paradoksalnie widzowie ożywili się oglądając coś, co już było, a zostało na nowo przetworzone. Jest to dosyć współczesna narracja, swoją formułą nawiązująca do kina lat 30. Powstał absolutny majstersztyk – mówił gość "Stacji Kultura".

Doceniony został również odtwórca głównej roli w filmie Hazanaviciusa, Jean Dujardin, który został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Wśród aktorek w tej samej kategorii Akademia wyróżniła Meryl Streep za główną rolę w filmie "Żelazna dama". To dopiero trzecia statuetka w karierze tej wybitnej aktorki. Ostatniego Oscara Streep dostała przed trzydziestu laty za rolę w filmie "Wybór Zofii".

­- Tak naprawdę "Żelazna Dama" powstała po to, żeby Meryl Streep dostała Oscara. Oczywiście to nie było założenie, ale tak wyszło, bo film jest słaby. Ona rzeczywiście zasłużyła na tego Oscara, bo stworzyła przy postaci, która wciąż żyje coś oszałamiającego i trochę ratuje ten film – oceniał Cichmiński.

Więcej na temat tegorocznej gali oscarowej dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Jerzy Skolimowski - wieczny debiutant

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:17
– Jerzy Skolimowski na swój sposób debiutuje, szukając nowej formy swojego kina. Zapoczątkował to w „Czterech nocach z Anną” i rozwinął w „Essential Killing” – mówił Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy tak złe, że aż dobre

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 17:15
"Klątwa doliny węży", "Sarnie żniwo", a może "Ludzka stonoga"? Które filmy są tak nieudane, że aż fascynujące? Tak trącące kiczem, że aż śmieszne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: od „Żelaznej Damy” do familijnego „Hugo”

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 15:18
Po raz kolejny tej zimy na dużych ekranach pojawiają się interesujące nowości. Coś dla siebie znajdą zarówno fani kina ambitnego, biograficznego, jak i familijnego.
rozwiń zwiń