- Miałem przekonanie, że żeby napisać książkę o sztuce, to trzeba być detektywem. Musiałem prowadzić śledztwa, wypytywać świadków, czasami dotrzeć do ich dzieci – opowiadał gość "Stacji kultura". W publikacji Kwiatkowski zebrał swoje eseje o fascynujących losach wielu znakomitych dzieł i tajemnicach ich sławnych twórców, takich jak: Andy Warhol, Roman Polański, Władysław Szpilman, Fryderyk Chopin.
Impulsem, od którego pisarz rozpoczął swoją detektywistyczną przygodę ze sztuką, była słynna bossa nova Antonio Carlosa Jobima "Dziewczyna z Ipanemy" . Utwór opowiada historię mężczyzn, którzy siedząc gdzieś w knajpie, zachwycają się piękną nieznajomą.
- Kiedy posłuchałem słów tej piosenki, to sobie pomyślałem, że to jest niemożliwe żeby ktoś wymyślił tę historię, bo brzmi zbyt autentycznie – mówił autor książki.
Kwiatkowskiemu udało się dotrzeć do prawdziwej bohaterki utworu. – Ona jest naprawdę piękna. Nie była przez długi czas ujawniana, bo rodzice uważali, że to nie wypada takiej panience, żeby pełniła rolę celebrytki w tamtych czasach. Ujawnił ją dopiero autor słów Vinicius de Moraes, który, kiedy zaczęto organizować konkursy na dziewczynę z Ipanemy, osobiście wskazał kogo miał na myśli gdy pisał swój tekst.
To tylko jedna z anegdot, które znajdziemy w publikacji wypełnionej dykteryjkami i ciekawostkami ze świata sztuki. Więcej na temat książki "Tajemnice artystów i ich dzieł” oraz opisanej w niej historii nieznanej, "brzydkiej” maski Chopina, dowiesz się słuchając nagrania audycji.
bch