Najmniej problemów jest z mundurem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 12:20
Poranne wyjście do pracy to wcale nie jest łatwa sprawa. Toaleta, śniadanie, kawa to sprawy, które robimy niemal automatycznie. Problem pojawia się, gdy musimy się ubrać. Znika zaś, gdy wkładamy mundur.
Audio
  • Ewelina Grygiel sprawdziła jak ubierają się strażacy, zapytała też na czym polega usługa kuriera-stylisty, która właśnie wchodzi na rosyjski rynek (Czwórka/Poranek OnLine)
W co się ubrać do pracy? - to pytanie stawia sobie wielu pracowników, oprócz tych, którzy pracuja w uniformach.
W co się ubrać do pracy? - to pytanie stawia sobie wielu pracowników, oprócz tych, którzy pracuja w uniformach. Foto: Glow Images/East News

Podobno całkiem niezłym rozwiązaniem, by pozbyć się nerwowej sytuacji rano, jest szykowanie ubrania wieczorem. Niejednokrotnie oszczędzi nam to stresu i da więcej czasu.

Ciekawym pomysłem jest też podjęcie takiej pracy, w której funkcjonuje obowiązek noszenia mundurów lub uniformów. Mimo że np. konwojenci narzekają, że latem noszenie kuloodpornej kamizelki i hełmu jest dość męczące, to na pewno odpadają poranne ubraniowe dylematy.

W uniformach pracują m.in. policjanci, strażacy, żołnierze, pielęgniarki i lekarze. Coraz więcej firm i sklepów wprowadza jednolite stroje dla swoich pracowników. O to, jak wygląda życie w mundurze, reporterka Czwórki zapytała młodszego kapitana Michała Konopkę, strażaka.

- Gdy jesteśmy na służbie, cały czas nosimy mundury. Czekamy w gotowości bojowej przez 24 godziny pełnienia dyżuru - mówi rozmówca Eweliny Grygiel. - Mamy też tzw. ubranie koszarowe, które nosimy, gdy nie ma zdarzeń alarmowych. Na tę "koszarówkę”, w momencie alarmu, nakładamy ubranie specjalne i bojowe, hełm, rękawice, buty - wyjaśnia.
Michał Konopka podkreśla, że czas w pracy strażaka jest bardzo ważny, dlatego pracownicy służb pożarniczych do perfekcji opanowali ubieranie się w kilka sekund. Młodszy kapitan zwraca też uwagę, że dzięki mundurom strażacy cieszą się większym poważaniem.
Oczywiście nie każdy może zostać pracownikiem służb mundurowych, a z porannym wyborem garderoby trzeba sobie jakoś radzić. Jedna z rosyjskich firm wprowadza właśnie na rynek ciekawą usługę: kuriera-stylisty.
- Nasz rynek jest wyjątkowo trudny - mówi Daria Jaderna z moskiewskiej firmy zajmującej się doradztwem modowym. - Jeśli chce się dostarczyć przesyłkę do najdalszych regionów kraju, to trzeba współpracować z pocztą federalną, która jest dość wolna, często gubi przesyłki, a obsługa klienta jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego sklepy internetowe starają sie stworzyć swój własny system dostawy paczek.
Kurier-stylista to rozwiązanie budzące wiele wątpliwości. Może jednak przekonają się ci, którzy rano nie wiedzą w co się ubrać, że warto skorzystać z garści porad eksperta, które dostaliśmy z internetowymi zakupami.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca
Czytaj także

Niepełnosprawny jest pełnoprawny. Także na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:50
- Chcemy wspólnie z rządem stworzyć nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo w starej jest dużo braków - tłumaczy Monika Tokarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, inicjatora cyklu seminariów, które odbywają się w różnych miastach Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukając pracy, zmień mentalność

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:30
- Mało któremu pracodawcy chce się przeglądać syntetyczne CV na kilku kartkach A4, tym bardziej, że przy każdej rekrutacji dostaje przecież takich maili kilkadziesiąt - mówi Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia stawia na agroturystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Piękny kraj na południu Europy cieszy się w Polsce opinią wiecznie słonecznego raju, w którym życie upływa błogo i bez żadnych problemów. To mylny pogląd.
rozwiń zwiń