Zapinaj pasy nawet jako pasażer siedzący z tyłu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 11:57
Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem: "Zapnij pasy, włącz myślenie". Tym razem organizatorzy apelują do pasażerów siedzących najczęściej na tylnej kanapie auta. Tam też stanowicie zagrożenie, więc zapinajcie pasy!
Audio
  • "Zapnij pasy, włącz myślenie" - rozmowa z Katarzyną Turską

– W tegorocznej kampanii poszliśmy trochę do tyłu – mówi Katarzyna Turska z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Z badań wynika bowiem, że Polacy już przyzwyczaili się do zapinania pasów, gdy siedzdą w samochodzie z przodu. – To trochę ze strachu przed mandatem, albo przez rozsądek. Natomiast tylna kanapa wciąż postrzegana jest troszeczkę jako domowa. Lubimy się rozsiąść i czujemy się bezpiecznie.

Tymczasem myślenie, że na tylnej kanapie "nic nam się nie stanie" jest - dosłownie - "karkołomne" – twierdzi Turska i dodaje, że niezapinanie pasów przez pasażerów siedzących z tyłu to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich osób w aucie. – Po pierwsze sam lekkomyślny pasażer bez pasów, w momencie zderzenia uderzy się o twarde elementy fotela przed nim – tłumaczy Turska. – Po drugie stanowi bardzo duże zagrożenie dla osób siedzących z przodu.

Łatwo to zobrazować. Wystarczy pomnożyć swoją wagę razy 30 w przypadku jazdy z prędkością ok. 50 km/h. Z prostego rachunku wynika, że w pasażerów siedzących z przodu w trakcie zderzenia uderzy pocisk o wadze 2,5-3 tony.

– Poza tym pasażerowie bez pasów mogą po prostu wypaść z samochodu przez szybę, dotkliwie się kalecząc – tłumaczy Turska. – Obrażenia możemy odnieść już przy prędkości 20 – 30 km/h.

Więcej na temat akcji dowieszs się, słuchając całej rozmowy w "Poranku".

Polacy wciąż odstają na tle innych europejskich narodów pod względem świadomości konsekwencji niezapinania pasów. – Tłumaczenie, że "jadę na krótkiej trasie", "często wysiadam, więc nie ma sensu się zapinać", albo "znam tę drogę, tu jest bezpiecznie", są śmieszne – mówi Turska. – Wobec bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia argument o tym, ze "garnitur może się pognieść" jest przecież absolutnie nieistotny.

A propos niezapinania pasów w aucie funkcjonuje w społeczeństwie wiele mitów, np. o tym, że to właśnie przez pasy pasażerowie często po wypadku nie mogą się z aut wydostać. Organizatorzy akcji "Zapnij pasy, włącz myślenie" starają się je obalić na swojej stronie internetowej www.bezpieczniwpasach.pl.

Zobacz film, przekonujący do tego, by jednak zapinać pasy bezpieczeństwa.

(kd)

Zobacz więcej na temat: kampania kampania społeczna
Czytaj także

Zamiast ćpać, dzieciaki w Polsce rozwijają swoje pasje

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:47
Według ostatnich badań aż 80 procent młodych ludzi nie bierze narkotyków. Ruszyła właśnie pierwsza w Polsce kampania antynarkotykowa, która nie pokazuje dramatycznych skutków zażywania, ale ciekawe, pełne pasji życie osób, które tego nie robią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inwestujemy w człowieka, nie w papier (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 09:14
Grzegorz Jach (Komenda Główna Policji): Chcemy rozmawiać z młodzieżą, po to, by zachęcić ją do aktywności społecznej i odrzucenia nałogów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwód? Przemyśl to dla dobra dziecka

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 15:14
W Polsce rejestruje się coraz więcej rozwodów i powoli staje się to poważnym problemem społecznym. Najbardziej na rozwodach cierpią dzieci. Dlatego Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem "Rozwód, przemyśl to".
rozwiń zwiń