Studenci wolą politechniki

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 11:53
Od lat wciąż oblegane są te same kierunki studiów: psychologia, prawo, nauki polityczne, filologia angielska. – Rynek nasycił się już humanistami, teraz warto studiować na politechnikach – przekonuje ekspert Czwórki.
Audio

– Największe trudności ze znalezieniem pracy mają humaniści. To są osoby, które także zarabiają najmniej. – tłumaczy Michał Filipkiewicz z portalu praca.pl. – Rynek po prostu nasycił się absolwentami takich kierunków studiów.

Jak podkreśla ekspert, największe szanse na znalezienie dobrej pracy mają osoby po studiach technicznych, inżynierowie i to na nich jest zapotrzebowanie na rynku. – Obecnie pracodawcy poszukują inżynierów, techników, informatyków – wymienia Filipkiewicz.

Spektrum zajęć, które mogą wykonywać absolwenci kierunków humanistycznych jest całkiem spore i to trochę ratuje sytuację, jednak mimo wszystko w biurach pracy leżą sterty podań o pracę. – Na przykład absolwent filologii może być tłumaczem, dzienikarzem copywrighterem, albo po prostu redaktorem w serwisie internetowym – Tłumaczy Filipkiewicz. – Prędzej czy później te osoby znajdują więc pracę. Inżynierowie jednak rozchwytywani są bezpośrednio po studiach.

Jak twierdzi ekspert, dziś najbardziej poszukiwani są absolwenci kierunków studiów związanych z budownictwem. – To ma oczywiście związek z budową infrastruktury na Euro 2012 – twierdzi Filipkiewicz.

Dlatego ostatnio najchętniej wybieranymi przez abiturientów uczelniami są… politechniki. – Na pierwszym miejscu jest Politechnika Warszawska, potem gdańska, łódzka, a dopiero potem Uniwersytet Warszawski – mówi Filipkiewicz.

/

Więcej o tym, jaki kierunek wybrać, by po studiach szybko znaleźć dobrą pracę dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Poranka".

(na zdj. Romek Wójcik, Paweł Pawlica i Michał Filipkiewicz w studiu Czwórki/fot. Wojciech Kusiński)

(kd)



Czytaj także

Rekrutacyjne szaleństwo trwa. Jak się w nim odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 09:45
Niektórzy po maturze idą do pracy, bo uważają, że nic nie otworzy przed nimi rynku tak, jak praktyka zawodowa. Inni wychodzą z założenia, że jeśli ukończą kilka kierunków studiów, będą mieli większe szanse na znalezienie wymarzonego zajęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modne kierunki studiów kuszą maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 00:45
Prawo, psychologia, anglistyka i budownictwo to najbardziej oblegane w tym roku kierunki studiów - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczelnie narzucają podwyżki czesnego? Będzie kontrola UOKiK-u

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 10:32
Zapisy co drugiej umowy uczelni ze studentem pozwalają dowolnie podnosić czesne. To wnioski z monitoringu stosowania klauzul niedozwolonych w umowach ze studentami.
rozwiń zwiń