Ta moda przyszła do nas zza oceanu, święci triumfy w świecie muzyki i wielkiej mody. Androgeniczność, czyli łączenie cech żeńskich i męskich, będzie nowym ideałem piękna? - o tym gorąca dyskusja w Czwórce.
Natapirowane włosy, makijaż, lakier i masa błyskotek. W latach 80. wokalista glammetalowego Mötley Crüe – Vince Neil wykreował styl, którym wzbudzał zachwyt tysiąca nastolatek na całym świecie. Aerosmith napisali o nim kawałek pt. "Dude (Looks Like a Lady)". Pionierem tej mody był bez wątpienia David Bowie i jego hermafrodyczne alter ego - Ziggy Stardust. Krążek "Wzlot i upadek Ziggy'ego Stardusta i Pająków z Marsa" uznano za najważniejszy album lat 70. XX wieku.
Słuchacz Marek przysłał smsa: - Tego rodzaju projekty nie muszą się wszystkim podobać, a świadczą o różnorodności muzyki. Na dodatek wcale nie muszą przesłaniać samej muzyki. Michała Szpaka można lubić, albo nie, ale przynajmniej jest "jakiś". W studiu gościliśmy Dorotę Zielińską, projektantkę i stylistkę oraz m. in. Tomasza Łysakowskiego, psychologa społecznego, który przekonywał, że trendy uniseks funkcjonują w kulturze od 20 lat. - Wcześniej przebranie kobiety w męski ubiór było pewnego rodzaju wyrazem światopoglądowym, ale było dopuszczalne. Natomiast przebranie mężczyzny w damskie ubranie było źle widziane - mówił.
O fotografowaniu artystów i modeli opowiadał w Czwórce również Marcin Łobaczewski. - Dla fotografa artysty to może być bardzo ciekawe, bo te osoby są bardzo barwne, fotogeniczne i odważne, a dobre zdjęcie powinno wpływać na emocje.
Zmiany na przestrzeni ostatnich dekad psycholog określił mianem "wypłaszczania" norm, jeśli chodzi o ubranie. Kobiecie wypada ubrać się we wszystko, mężczyźnie – jeszcze niezupełnie. Unisex w modzie nie jest zjawiskiem nowym, już Yves Saint-Laurent wprowadził na wybiegi kobiety przebrane w męskie garnitury. Obecnie na krajowym rynku jednym z głównych przedstawicieli tego trendu jest zespół projektancki Nenuko. Ubranie męskie u kobiety już nic nie znaczy, nie niesie żadnych treści. Przykładem jest Andrej Pejic okrzyknięty objawieniem świata mody - uznawany za najbardziej kobiecego modela w branży.
Więcej o fenomenie Madoxa, Michała Szpaka, Grace Jones, Marlina Mansona, Prince’a i Michaela Jacksona w dźwięku audycji.
ed