Więcej polskiej muzyki w eterze

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 16:40
Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Jednym z jej elementów jest zmiana zapisów o tym, kiedy usłyszymy polskie piosenki.
Audio

Zgodnie z nowymi przepisami, 33% czasu nadawania w miesiącu muszą zajmować piosenki w języku polskim. 60% z tego musi być emitowane w godz. 5 - 24. Z roku na rok udział ten ma być zwiększany.

- Zapis o obowiązkowych 33% polskiej muzyki istnieje od wielu, wielu lat. Jak wiadomo był jednak wypełniany głównie w nocy, kiedy wszyscy już spali - mówi Jacek Jagłowski, ZPAV. – Przez ostatnie 10 lat myślałem, że polska muzyka sama się obroni, ale po tym czasie poddałem się. Wzorem przepisów francuskich postanowiliśmy wymóc na rozgłośniach więcej polskiej muzyki – dodaje.

Problem dotyczy przede wszystkim komercyjnych stacji radiowych. - Polskie Radio jest wyjątkowym przykładem wspaniałej współpracy między artystami a słuchaczem – podkreśla Jagłowski. – Gdyby tak było wszędzie, nie byłyby potrzebne ustaw, wszyscy rozumieliby o co chodzi.

Twórcy ustawy, jako podstawę nowych przepisów wzięli ustawę o ochronie języka polskiego. – Nie jest to ochrona języka angielskiego, ukraińskiego, a polskiego. W przyszłości może rozszerzymy zapisy do "artysty polskiego" – wyjaśnia gość audycji. Szczegóły w dźwięku.

pg

Czytaj także

Polska muzyka nie tylko po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:00
Zmuszanie radiostacji do grania piosenek po polsku nie przysłuży się znacząco promocji polskiej muzyki. Polska muzyka to również utwory po angielsku i instrumentalne - zauważa Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzycy będą dostawali tantiemy przez 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 19:59
- Wydłużenie ochrony praw autorskich z 50 do 70 lat zmieni sytuację wykonawców. Poprzedni okres był zbyt krótki - mówi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteś DJ-em? Bez licencji długo nie pograsz

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:52
Ponad 350 DJ-ów kupiło już wydawaną przez Związek Producentów Audio Video licencję na odtwarzanie legalnej muzyki skopiowanej na nośnik.
rozwiń zwiń