Potwierdzone naukowo: morze relaksuje najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:32
Naukowcy zbadali wpływ różnych typów krajobrazu na ludzi. Okazało się, że nadmorska plaża oddziaływała na nich bardziej pozytywnie niż wieś, czy góry. Polacy wracają więc nad polskie morze.
Audio
  • Morze relaksuje najlepiej - materiał Anny Depczyńskiej

Badania przeprowadzono w brytyjskim European Centre For Environment and Human Health. Niezależnie od wieku i sposobu podróżowania na czas urlopu najchętniej wyjeżdżamy nad morze. Powodem mogą być m.in. uspokajające i usypiające właściwości szumu fal.

– Szum morza w domu możemy odtworzyć za pomocą wyciągu kuchennego – uważa Cezary Molski z Polskiej Organizacji Turystycznej. – To podobno również bardzo uspokaja, zwłaszcza na dzieci. Nie ma jednak jak oryginalny szum morza.

Chodzi jednak nie tylko o sam szum fal, ale po prostu o nadmorski krajobraz – ciepły odcień zieleni, las. Co prawda polskie plaże w okresie wakacyjnym pękają w szwach, ale dla chcącego nic trudnego - tym, którzy będą szukać, uda się znaleźć jeszcze fragmenty dzikich plaż. - Trudno mówić o poszukiwaniu dzikich zakątków, jeśli na urlop wybieramy się do miejscowości typowo turystycznych - mówi Cezary Molski. - Dlatego też zachęcam do wędrówek.

Więcej o tym, gdzie i za ile warto pojechać, by urlop spędzić na przykład nad Bałtykiem, a także, czy lepiej wybrać Egipt, Tunezję, czy może mniej uczęszczany region, dowiesz się, słuchając całego materiału Anny Depczyńskiej z "Poranka". Kliknij w ikonkę dźwięku.

(kd)

 


(kd)

Czytaj także

Namibia to kraj dla indywidualistów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 10:00
- To fascynujący, a jednocześnie bardzo niegościnny kraj. Wybrzeże ma ponad 1,5 tysiąca kilometrów długości, a są tam tylko trzy lub cztery miasta. Przez cały dzień można więc nikogo nie spotkać - opowiada w Czwórce Anna Olej-Kobus. - Zakochałam się w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego morza i oceany są słone?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:03
Za taki stan rzeczy odpowiada cykl geochemiczny, który trwa wiele setek, a nawet tysięcy lat.
rozwiń zwiń