To nie mit: trawę na boisku się maluje!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 09:00
Oprócz piłkarzy najczęściej na boiskach występują życica trwała i wiechlina łąkowa. Te 2 gatunki traw - jako jedyne z ponad 200, nadają się w Polsce na stadiony.
Audio
  • Kamil Prokopiuk o trawach na boisko i greeny sportowe

- Greenkeeper to osoba która profesjonalnie zajmuje się pielęgnacją trawiastych nawierzchni sportowych. Boisko piłkarskie czy green sportowy to jest cała techniczna inżynieria wynikająca z budowania tej nawierzchni. Ma pewne warstwy by trawa dobrze rosła i były dobre warunki do gry - wyjaśnia - Kamil Prokopiuk z Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów i Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. - Inne gatunki traw sadzi się na polu golfowym, a inne na boisku.
W Polsce występuje 200 gatunków traw, na świecie są ich tysiące. Tylko życica trwała i wiechlina łąkowa nadają się na murawę boiska. Nie jest wcale łatwo utrzymać je na stadionie piłkarskim.

- Potrzebne jest słońce. A stadion zacieniony powoduje, że trawy mają bardzo ciężko - mówi greenkeeper. - Na przykład: dziś trawa jest zielona, a przyjdzie noc i zmiany pogodowe i nagle rano pojawia się żółta plama średnicy 2-3 metrów na środku boiska. Wtedy trawę sie maluje - dodaje.

Do malowania murawy wykorzystywane są specjalne farby, te same, którymi maluje się linie na boisku, tylko z zielonym pigmentem.

/

Na ukraińskich stadionach podczas Euro 2012 zastosowano najnowszy wynalazek - połączenie trawy naturalnej ze sztuczną - jak się to sprawdza i ile kosztuje w "Poranku" opowiadał Kamil Prokopiuk - posłuchaj załączonej audycji.

(pj)

Zobacz więcej na temat: POLSKA Euro 2012
Czytaj także

Zorganizuj domowy budżet jak finanse korporacji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 12:09
Gospodarstwo działa na zasadach przedsiębiorstwa. Im wcześniej i lepiej zorganizujemy sobie księgowość – tym będzie nam łatwiej prowadzić taką "firmę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pierwszej pracy nie licz na kokosy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 10:00
Jak pokazują badania, większość młodych ludzi swoją pierwszą pracę wykonuje bez podpisywania jakiejkolwiek umowy. Co ciekawe takie rozwiązanie często jest dla nich bardziej opłacalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projektant wnętrz urządzi ci mieszkanie. Stać cię na to!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 09:00
– Sztywny podział zawodów na projektanta i architekta wnętrz zanika – tłumaczy Karol Murlak, ekspert z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. – Ludzie zajmujący się wzornictwem przemysłowym projektują też wnętrza, a architekci projektują meble. Te zawody się przenikają.
rozwiń zwiń