"W Polsce trudno znaleźć biednych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 00:00
Czym w dzisiejszej, nastawionej na konsumpcję rzeczywistości jest bieda? Jak wygląda ona w państwie względnego dobrobytu? To tematy, którymi w sztuce "Biedna ale sexi" przyjrzał się reżyser, Wojciech Urbański.
Audio

- Przy okazji tego spektaklu zdałem sobie sprawę, że czasy się zmieniają - opowiadał w Czwórce reżyser monodramu "Biedna ale sexi". - Temat biedy istniał zawsze, ale pamiętam, że gdy ja chodziłem do podstawówki, to nie było podziałów na biednych i bogatych, wszyscy byli do siebie podobni - wspominał. Teraz, zdaniem Urbańskiego, choć różnice są coraz bardziej widoczne, to bieda w dalszym ciąglu pozostaje czymś wstydliwym i jest większym tabu niż seks.

Sztuka "Biedna ale sexi" opowiada o nastolatce Marzenie, która pochodzi z rodziny trwale dotkniętej bezrobociem. Bohaterka bez ogródek opowiada o ubóstwie i związanym z nim wykluczeniu. By walczyć z biedą, wymyśla swoje alter ego w postaci Kim Kowalski, która jest celebrytką słynącą z tego, że nie ma pieniędzy.

- Ona próbuje się tej biedzie przeciwstawić. Ale gdy spotyka gościa z telewizji, który pyta, dlaczego biedni dają sobie pluć w twarz, jej pozostaje tylko odpowiedzieć, że tak właściwie to trudno znaleźć tych biednych - wyjaśniał reżyser.

Sztuka została zrealizowana w ramach projektu "Teatr w klasie" skierowanego do młodzieży i będzie wystawiana w szkołach. - Próbując w teatrze, cały czas musiałem myśleć o szkole, żeby to przedstawienie miało bardziej formę rozmowy niż spektaklu. Nie ma światła i muzyki; jest tylko jedną aktorka i praca nad rolą - opowiadał gość "Poranka OnLine".

W rolę Marzeny wcieliła się aktorka Magdalena Wróbel. Sztuka będzie miała swoją premierę 21 września w Teatrze Powszechnym. Więcej na jej temat w nagraniu audycji.

Wojciech
Wojciech Urbański i Justyna Dżbik/fot. Wojciech Kusiński
Czytaj także

Anna Cieślak: swoim ciałem opowiadam ludziom ważne historie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 13:35
Już w debiucie tej młodej aktorce przyszło zmierzyć się z trudną rolą dziewczyny sprzedanej do domu publicznego. O swoim podejściu do zawodu i zamiłowaniu do klasyki teatralnej Anna Cieślak opowiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ciele z dwiema głowami wygrywa u nas z Szekspirem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 18:02
- W Polsce nie ma programu kulturalnego. Trzeba walczyć, by "wydrzeć" pieniądze na nowe spektakle i działanie teatrów - przyznaje Joanna Żółkowska w rozmowie z Ulą Kaczyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń