Jeśli walczyć, to w grupie!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 09:00
Pierwszą książką dla dzieci w Krytyce Politycznej była "Bieda", napisana wspólnie z Henryką Krzywonos. Teraz przyszedł czas na "Współpracę" i opowieść Janiny Ochojskiej.
Audio

- Raz na jakiś czas stawiamy sobie zadanie pisania książek dla dzieci. Nie jest to łatwe. Próbujemy się z tym mierzyć - mówi Kuba Bożek z Krytyki Politycznej. - Zadaniem tej publikacji jest przekonanie najmłodszych, że warto walczyć w grupie, nie w pojedynkę.

Pomysł "Współpracy" podsunęła współpracownica Krytyki Politycznej, która w Cieszynie prowadzi ich świetlicę. Drugim bodźcem powstania tej publikacji był raport o polskiej edukacji Przemysława Sadury. - Zwraca on uwagę, że polskie szkolnictwo jest bardzo zindywidualizowane, nastawione na dużą konkurencję i odkrywanie talentów. A talent w dużej mierze nie jest czymś wewnętrznym, wiele wynosimy z domu, i wynika z tego, że lepiej sytuowane dzieci, mają więcej talentów - mówi Bożek.

Przykładem świetnie rozwijającej współpracy w szkołach jest Finlandia, co potwierdzają liczne badania i statystyki.

Janina Ochojska swoja opowieścią pokazuje, że żeby pomagać trzeba umieć współpracować. Wspomina czas, kiedy jej była potrzebna pomoc.

- Bycie "Zosią Samosią" nie zawsze się opłaca. Współpraca przynosi lepsze efekty - mówi Kuba Bożek. Potwierdzają to liczne przykłady z życia zwierząt, ale także z wielu branży zawodowych, jak praca nad filmem, wspólne badania i odkrycia fizyków.

Ciekawostką jest, że książki nie można kupić, można ją jedynie dostać - jak to zrobić dowiesz się słuchając załączonej rozmowy Justyny Dżbik z Kubą Bożkiem w "Poranku OnLine".
(pj)

Czytaj także

Chiny bliżej niż mogłoby się wydawać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 11:00
- Właściwie większość rzeczy, które nas otaczają jest z Chin, a my nadal traktujemy je jako kraj egzotyczny - mówił w Czwórce Jakub Bożek, dziennikarz "Krytyki Politycznej", z którym rozmawialiśmy o rosnącej potędze Państwa Środka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jadali sowieccy dygnitarze? Nie tylko pierogi...

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 15:17
Radziecka kuchnia, wbrew naszym skojarzeniom, była bardzo różnorodna. Stanowiła też osobliwy wyraz przemian historycznych w tym kraju. Dlatego na przykład domy nie miały pomieszczeń kuchennych – opowiadał w radiowej Czwórce Jakub Majmurek z Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń