W poszukiwaniu ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 10:50
Duże miasta nie sprzyjają spokojnej zadumie, refleksji czy oderwaniu się.W Czwórce odwiedzamy miejsca, gdzie ciszy na pewno nie brakuje.
Audio
  • Gdzie znaleźć ciszę - materiał Błażeja Prośniewskiego ("Poranek OnLine" Czwórka)
W poszukiwaniu ciszy
Foto: Glow Images/East News

Duże miasta nie rozpieszczają naszych uszu - pędzące samochody, karetki na sygnale, roboty drogowe generują mnóstwo decybeli.Błażej Prośniewski sprawdzając, gdzie najłatwiej się wyciszyć swe pierwsze kroki skierował do kościoła. Cisza kościoła pomaga odszukać spokój, ale jak mówi franciszkanin Rober Konik nie wystarcza, gdyż ciszę powinniśmy znaleźć w sobie.
- Zalewa nas morze słowa - telewizja, internet. Nie potrafimy już trwać w ciszy, a to ona jest podstawą, by usłyszeć głos Boga - mówi zakonnik. - To też zależy od intencji z jaką ja wchodzę w ciszę, czego będę w niej szukał. Jako katolicy, chrześcijanie, wyciszamy się w takim celu, aby usłyszeć głos Boga, który do nas mówi - dodaje. 
Innym miejscem na odnalezienie ciszy jest biblioteka. Czasem nie jest potrzebne szczególne miejsce, wystarczy chwila zadumy i spokojny oddech. Ważne, by skupić się na teraźniejszości. Takie wyciszenie można znaleźć w parku, a nawet we własnym domu, raniutko, gdy reszta domowników jeszcze śpi.

W piątkowym wydaniu audycji "Poranek Online" sprawdziliśmy gdzie i jak się wyciszyć przed świętami Wielkiej Nocy - posłuchaj.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Książka Eichelbergera i Pawłowicz - "kult młodości to ściema"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 13:00
Psychoterapia, praca nad sobą, polityczna poprawność, wiele dają, ale też mieszają nam w głowach. Żeby nie trafić do raju na niby i odnaleźć harmonię ze światem warto sięgnąć po najnowszą książkę Wojciecha Eichelbergera oraz Beaty Pawłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dowcipy o papieżu, gejach i Eskimosach - czy wszystko nam wolno?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:00
Żarty z Ukrainek na antenie jednej z rozgłośni radiowych, dowcipy o papieżu, czy żartobliwa w założeniu kampania reklamowa z udziałem Lenina – to wszystko już było i dla autorów nie skończyło się dobrze. Czy istnieją granice dobrego żartu? A może po prostu my, Polacy, nie mamy poczucia humoru?
rozwiń zwiń