Polscy uczniowie niewiele wiedzą o Żydach, ale nie lubią ich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 16:00
Co czwarty uczeń szkoły średniej w Warszawie uważa, że powstanie w getcie zakończyło się zwycięstwem powstańców - wynika z badania instytutu "Homo Homini". Równocześnie blisko połowa nie chciałaby mieć Żydów w swoim otoczeniu.
Audio
  • Sondaż "Homo Homini" m.in. o stosunku młodych Polaków do Żydów - materiał Kasi Węsierskiej (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Żyd we współczesnej Polsce - rozmowa w Czwórce (4 do 4/Czwórka)
Polscy uczniowie niewiele wiedzą o Żydach, ale nie lubią ich
Foto: Glow Images/East News

Przed 70. rocznicą powstania w getcie Gmina Wyznaniowa Żydowska chciała sprawdzić wiedzę uczniów stołecznych liceów i techników na temat tego wydarzenia. Instytut "Homo Homini" przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 1250 uczniów, głównie w wieku 17-18 lat.

Niestety wyniki nie są optymistyczne. Licealiści niewiele wiedzą o historii stolicy, ale dużo smutniejszy jest ich problem z akceptacją Żydów. 45 proc. uczniów byłoby niezadowolonych, gdyby okazało się że w ich rodzinie była osoba pochodzenia żydowskiego. Jeszcze gorzej postrzegana przez licealistów byłaby taka osoba wśród przodków lub jako partner. Negatywnie wypowiada się o tym 60 proc. badanych. Żydów za sąsiadów nie chce 44 proc. licealistów, a 40 proc. nie chce chodzić do szkoły z Żydami.
- Wyniki tych badań to było przykre rozczarowanie. Wydawało mi się, że jednak stosunek do Żydów będzie troszkę lepszy - mówi Piotr Kadlčik przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Gminy Warszawskiej. - Odrębną sprawą jest kwestia wiedzy. Dziś stajemy się społeczeństwem otwartym, tolerancyjnym, a z drugiej strony pojawia się coś takiego. To nie są fajne wyniki - dodaje.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym przygotowanym na 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie >>>

Piotr Kadlčik zwraca uwagę na błędy szkół, a także działania polskiego prawa, w którym np. zniszczenie cmentarza żydowskiego uznawane jest za czyn o niskiej szkodliwości społecznej - więcej na ten temat dowiesz się z załączonego materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonej rozmowy z audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" - jak to jest być Żydem we współczesnej Polsce.

(pj) 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów 70. rocznicy powstania w getcie.

Czytaj także

Kobiety, które rządziły światem skuteczniej niż ich mężowie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 19:00
Były nie tylko żonami, kochankami, ale często też politycznymi sojuszniczkami, które rządziły z ukrycia. Tropem najbardziej intrygujących kobiet w polskiej historii podąża Iwona Kienzler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń