To jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia w Polsce. Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku jako pierwszy zorganizował ją Poznań, Warszawa dołączyła rok później. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w Polsce w 80 miastach.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że na początku nikt nie spodziewał się, iż pomysł nocnego zwiedzania muzeów spotka się z szerszym oddźwiękiem i że przyciągnie on kogoś więcej niż grupę pasjonatów. – Jak się okazało, wszyscy się pomylili - i pierwsi organizatorzy w Berlinie, i sceptycy wróżący elitarność imprezy – oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Wydarzenie cieszy się gigantycznym zainteresowaniem, a chętnych do wzięcia w nim udziału co roku przybywa. W pierwszej edycji uczestniczyło zaledwie 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób. Od dwóch lat liczba zwiedzających to ok. 200 tysięcy osób.
W tym roku do akcji - która odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja - dołączają dwie kolejne ważne palcówki: Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy. W muzeum zaprezentowana zostanie m.in. multimedialna instalacja Petera Forgacsa, odbędzie się dyskusja architektów z udziałem projektanta muzeum Rainera Mahlamakiego, zagra zespół Alte Zachen.
Z kolei Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów. Zwiedzający zajrzą także do piłkarskich szatni oraz pomieszczeń, w których odbywają się pomeczowe konferencje prasowe.
Jedną z propozycji Nocy Muzeów będzie wycieczka do fabryki Wedla, podczas której goście poznają historię zakładu i skosztują czekolady. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Będzie można zobaczyć gabinet premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów oraz miejsce, w którym szef rządu przyjmuje zagranicznych gości.
Jak co roku w Noc Muzeów włącza się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski i Parlament. Do poszczególnych obiektów zwiedzający będą mogli dojechać m.in. 26 zabytkowymi autobusami, w tym 15 "ogórkami". Wszystkie autobusy zabytkowe – oznaczone literami alfabetu – będą odjeżdżać z pl. Defilad od godz. 19. Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 jednośladów.
W tym roku nie będą drukowane foldery z pełnym programem Nocy Muzeów w Warszawie. Dostępny on będzie wyłącznie w wersji elektronicznej na www.um.warszawa.pl/nocmuzeów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP/mk