- Po studiach zacząłem tłumaczyć czeskie dokumenty z czasów Praskiej Wiosny. Nie znałem tego języka, robiłem to ze słownikiem. Krok po kroku zacząłem wgryzać się w historię polsko-czesko-słowackich stosunków i to stało się atutem, który w połowie lat 90. przesądził o mojej nominacji na stanowisko ambasadora RP w Pradze - opowiada gość "Poranka OnLine". - Niestety jako reprezentant państwa Polskiego nie do końca mogłem pozwolić sobie na to, żeby poczuć się jak stuprocentowy Czech, ale mieszkając tam ponad pięć lat nie tylko dobrze poznałem Pragę, ale też bardzo polubiłem i miasto i jego mieszkańców.
A jacy są Prażanie?
- Charakteryzuje ich brak napięcia, nie mają charakterystycznej "żyły na czole" - mówi Marek Pernal. - Są obdarzeni dystansem, potrafią się śmiać z siebie i ze swojej historii, a jednocześnie jest tam duże poszanowanie dla prawa.
W swojej książce rozmówca Justyny Dżbik nie skupia się jedynie na socjologicznej obserwacji, ale opisuje też 16 spacerowych tras, legendarne piwiarnie, modne kluby, sprawdzone restauracje oraz bary. W przewodniku są także zdjęcia - ponad 800 fotografii jednego z najpiękniejszych europejskich miast.
- Praga jest miastem magicznym, bo pod harmonijną powierzchnią kryje nieoczywistą strukturę i historię. I to właśnie ta podskórna tkanka najbardziej mnie fascynuje. Tyle, że trzeba się do niej dokopać, a na to turyści bywają zbyt leniwi - wyjaśnia autor przewodnika. - Bo Praga jest tak atrakcyjna, że zachwyca przyjezdnych już na pierwszy rzut oka. W takiej sytuacji, trudno wymagać od ludzi, żeby szukali drugiego dna, skoro wszystko im się podoba. Ale naprawdę opłaca się spróbować - przekonuje Marek Pernal.
kul