Statystyki są bezlitosne i pokazują, że społeczeństwa na całym świecie starzeją się. Obecnie osób po 60. roku życia jest już 810 milionów, a w 2050 roku będzie ich 2 miliardy.
- W Polsce od 2011 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zaczęła się obniżać, a liczna osób w wieku emerytalnym stopniowo rosnąć - tłumaczy Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Oczywiście podwyższenie wieku emerytalnego zahamuje nieco ten proces, ale żeby zrównoważyć te proporcje, które będą się zmieniać w przyszłości, to wiek emerytalny należałoby podnieść sporo powyżej 70. roku życia.
Starzenie się społeczeństwa to jedno; inną sprawą jest mała aktywność osób starszych. - Seniorzy w Polsce są wyrzuceni na społeczny margines - mówi Aleksandra Morawska z Instytutu Spraw Publicznych. - Oni zakończyli swoją aktywność zawodową i wydaje się im, że o nich zapomniano. To powoduje, że czują się niepotrzebni i wycofują się z życia.
Jolanta Kwaśniewska oswaja starość - posłuchaj wywiadu >>>
Nasz kraj znalazł się w ogonie rankingu badania, sprawdzającego warunki życia seniorów. Uczestniczące w nim osoby starsze najgorzej oceniły swoje samopoczucie i to na ile ich życie ma sens.
- To jest problem, z którym natychmiast należy zacząć walczyć. Trzeba aktywizować osoby starsze, bo wartość tych ludzi jest ogromna - twierdzi Dagmara Krzesińska, kierownik do spraw projektów CSR. - Natomiast zmiany nie tylko powinny zajść w obrębie państwa, ale także w naszej mentalności. Ludzie młodzi wstydzą się i boją starości. Tymczasem starość jest czymś zupełnie naturalnym i warto o tym głośno mówić w każdym wieku. Potraktujmy ją jako część życia, a przecież życie może być naprawdę fascynujące w różnych okresach.
Eksperci w studiu apelują też o to, by być dla seniorów wsparciem. Niestety w tej kwestii też mamy sporo do zrobienia, bo według najnowszego badania aż połowa Polaków (49%) nie pomaga osobom starszym. Pozostali (51%) deklarują wsparcie dla osób starszych przede wszystkim w bardzo podstawowym zakresie, tj. prowadzenie gospodarstwa domowego (80%), załatwianie spraw u lekarza (76%) i dotrzymywanie towarzystwa (73%).
kul