Współcześni rycerze pokazują historię

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 13:00
15 lipca 2014 roku przypada 604. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Okazuje się, że setki lat po zwycięstwie Polaków nad Krzyżakami, wciąż istnieją prawdziwy rycerze.
Audio
  • Hubert Filipiak opowiada o współczesnych rycerzach i rycerskich turniejach (Czwórka/Poranek OnLine)
Finał Polskiej Ligi Walk Rycerskich w Hali Gier warszawskiej AWF
Finał Polskiej Ligi Walk Rycerskich w Hali Gier warszawskiej AWF Foto: Ewelina Grygiel

Jeden z nich, Hubert Filipiak,odwiedził studio Czwórki, gdzie zastrzegł, że współczesne rycerstwo nie ma nic wspólnego z żartami czy zabawą. Polscy wojownicy w międzynarodowych turniejach zajmują miejsca na podium, a warto pamiętać, że dziś trudno o sport, w którym Polacy są dobrzy. Na mistrzostwach świata zajęliśmy drugie miejsce.

- Dziś, by wygrać turniej rycerski, nie trzeba nikogo zabijać - mówi gość "Poranka OnLine". - Nasze walki polegają na tym, że są sędziowie, którzy liczą punkty za każde trafienie.
Mimo że od Grunwaldu minęło już ponad 600 lat, to rycerstwo wciąż jest w dobrej formie. Dziś można je nazwać sportem uprawianym w realiach historycznych. - Wszystko, co mamy na sobie, musi być zgodne z tym, co było sześć wieków temu - mówi Hubert Filipiak. - Waga, wygląd i materiały, z których wykonana jest zbroja, czy oręż, muszą być takie same jak te sprzed setek lat.

Przeczytaj też: Polscy rycerze to światowa liga
Współczesna zbroja, tak ja ta historyczna, waży około 20 do 30 kilogramów, na polu bitwy szybko się nagrzewa, a nieużywana rdzewieje. Jednoręczny miecz waży maksymalnie 1,5 kg, zaś najcięższy znany miecz dwuręczny to 4,5 kg.
Trudno za to jest porównać rycerzy z XV wieku z wojownikami z Dalekiego Wschodu - tam używano innego uzbrojenia, inaczej poruszali się wojownicy.

Współcześni rycerze często walczą w turniejach, liczne starcia organizują dwie międzynarodowe federacje. W sobotę zakończył się Grunwald, największy turniej w naszym kraju. Stoczono główną bitwę, w której wojska polskie i litewskie pokonały oddziały Ulricha von Jungingena. Nie zabrakło też licznych walk grupowych i indywidualnych, w których walczy się, dopóki udaje się utrzymać pełną równowagę.

"Poranek OnLine" prowadzą Michał Migała i Mariusz Infulecki. Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 6.00 do 9.00.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby
Czytaj także

Górnicy w spódnicach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 13:00
Karolina Baca-Pogorzelska o górnictwie pisze od kilku lat. Tym razem wraz z Tomaszem Jodłowskim postanowili przyjrzeć się "babskiej szychcie" czyli kobietom w kopalniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Speleologia pozwala odkryć zupełnie nowy świat

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 16:00
- Speleologia jest kobietą - przekonuje Jola Sikorska, uczestniczka wyprawy do Meksyku, do jednej z najgłębiej na świecie położnych jaskiń. - Namawiam dziewczyny, żeby spróbowały jak smakuje ten sport. To jak odkrywanie zupełnie nowego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarz sportowy to niespełniony sportowiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:00
- Ludzie zajmujący się dziennikarstwem sportowym to bardzo często osoby, którym nie udało się zrobić kariery sportowej i swoją pracę traktują jak jej substytut - przyznał Łukasz Adamczyk, redaktor sportowy Czwórki. O kulisach pracy sprawozdawcy sportowego porozmawialiśmy z okazji Światowego Dnia Dziennikarza Sportowego.
rozwiń zwiń