Serbia pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 13:41
- Są dwie Serbie: wielkomiejska i ta na wsi, gdzie jest dużo więcej elementów folklorystycznych i gdzie dużo bardziej przestrzega się starych zasad - opowiadała w "Poranku" Magda Leszko, bałkanistka.
Audio

Wakacyjny wyjazd na Bałkany to szansa na ciekawe i przede wszystkim nietuzinkowe wakacje. Trwające tam latami wojny odcisnęły jednak swoje piętno na krajobrazie. Ich pozostałości wciąż możemy oglądać na przykład w Serbii.

– Te ślady niestety widać, choć dzięki dofinansowaniom z Unii wiele się zmienia. Mimo to w centrum Belgradu nadal stoją dwa zbombardowane budynki. Tak naprawdę problem polega na tym, że nie wiadomo, co z tym dalej zrobić – wyjaśnia Magda Leszko.

Niemniej - jak tłumaczy nasz gość - serbskie miasta mogą zaskoczyć. Belgrad, jak przystało na europejską stolicę z prawdziwego zdarzenia jest miastem nowoczesnym. Podobnie jest w przypadku chociażby Nowego Sadu.

Serbowie od czasów Tita są przyzwyczajeni do życia na dość wysokim poziomie, lubią np. markowe kosmetyki. - Poziom życia czasami jest wyższy od tego, którego można się spodziewać po ich zarobkach.

Jak zapewnia Gość Czwórki, Serbia to bardzo gościnny kraj, który z pewnością warto odwiedzić. Rady Magdy Leszko, co do tego, gdzie jechać, a także między innymi co zjeść na "bałkańskie śniadanie" znajdziecie w fragmencie "Poranka", w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Wolontariusze zakochani w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 13:01
W wieku 70 lat pojechali do Malawi pomagać dzieciom z porażeniem mózgowym. Wyjazd okazał się być przygodą ich życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Blondynką na językach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:38
Odkryłam coś bardzo niezwykłego! – mówi o swojej metodzie nauki języków obcych Beata Pawlikowska, pisarka, podróżniczka i dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beata Sadowska o swoim duchu włóczęgi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:00
Podróżowanie daje poczucie pokory. Bardzo często zderzasz się z zupełnie innym światem i widzisz, że ludziom niewiele potrzeba, żeby być szczęśliwym – wyjaśnia Beata Sadowska w audycji "Ex Magazine".
rozwiń zwiń