Co można zrobić ze stanika? - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 17:30
Pewien sklep z bielizną skupuje staniki. Za jeden biustonosz płacą kilkanaście złotych. Celem skupu jest produkcja materiałów do dźwiękoszczelnej izolacji budynków.
Audio

Dobrej jakości stanik, to wspaniała bawełna, która świetnie się nadaje do wykorzystania w projekcie Fundacji "Nasza Ziemia".

Element damskiej bielizny może być wykorzystywany do produkcji płyt tłumiących dźwięk. Jest idealny, bo to materiał, który chłonie fale dźwiękowe.

- Staniki nie zużywają się tak jak skarpety, a dobra tkanina, postrzępiona i odpowiednio dostosowana jest dobrym wypełniaczem - wyjaśnia Sławomir Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".


W jaki jeszcze sposób można wykorzystać odpady? Klasycznym przykładem ponownego wykorzystywania materiałów są plastikowe butelki. Produkowane są z politereftalanu etylenu - dlatego popularnie mówi się o nich butelki PET. Ich recykling daje ogrom mozliwości - stworzyć z nich można nawet ubrania, buty czy sprzęty domowe.

- Polietylen użyty w butelce PET niczym nie różni się od polietylenu nowo wytworzonego z ropy naftowej. - dodaje Brzózek. Nam się wydaje, że jeśli coś było butelką, słoikiem, długopisem, to nie może być czymś innym. Nic bardziej mylnego - wyjaśnia.


Dziennikarka Czwórki, Karolina Mózgowiec, jako przykład recyklingu tworzywa sztucznego podaje... statek. Nie do wiary? A jednak możliwe.

- Na jego budowę wykorzystano 12,5 tys. butelek PET. Statek pływał po Pacyfiku przez cztery miesiące.

Inne przykłady mogą być zdecydowanie bardziej designerskie. Jakie? Posłuchajcie całej audycji, klikając ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

pg

Czytaj także

Dobij PET-a!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 16:30
Najpierw odkręć, potem zduś i w końcu segreguj..., a może po prostu- dobij PET-a!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysł na PET-y

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 16:30
Zużywamy je tysiącami, a nawet chyba milionami. W większości miast są już od dawna specjalne pojemniki, do których trafiają butelki po napojach, czyli popularne PET-y.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastik - papier - szkło

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 09:16
Polska nie spełnia europejskich norm w zakresie recyklingu oraz ograniczania ilości odpadów, za co grożą nam wielomilionowe grzywny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia z odpadów po szwedzku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 06:23
Podstawą szwedzkiego systemu jest segregacja śmieci. Po oddzieleniu tego, co może zostać poddane recyklingowi, pozostałe odpady komunalne są spalane bądź przetwarzane na biogaz. W efekcie statystyczny Szwed wytwarza ich zaledwie pół tony rocznie.
rozwiń zwiń