Polacy kradną… na różne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:34
Jak wynika ze światowych badań, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników dotyczących kradzieży w sklepach. Co więcej polskie sondaże pokazują, że aż 90% pracowników okrada swojego pracodawcę. Czy więc stereotyp "Polak-złodziej" jest po części prawdziwy?
Audio

Badania pokazują niestety, że Polacy dość często dopuszczają się kradzieży i jest to kradzież bardzo różnorodna.

Jeśli chodzi o kradzieże w handlu detalicznym, to - jak wynika ze światowego raportu dotyczącego tej kwestii - zajmujemy 6. miejsce w klasyfikacji krajów europejskich. Co ciekawe, za straty ponoszone przez sklepy w mniejszej mierze odpowiadają klienci, a w większej nieuczciwi pracownicy, dostawcy i pośrednicy.

Kradzieży Polacy dopuszczają się także w miejscu pracy. Nie ma danych dotyczących skali tego problemu niemniej jednak wiadomo, że z pracy najczęściej wynoszone są artykuły biurowe, np. papier do drukarki.

Na potęgę kradniemy w internecie, głównie oprogramowanie komputerowe, muzykę i filmy. Co zadziwiające, aż 70% badanych popiera ochronę własności intelektualnej. - Po prostu to, co znajduje się w sieci uważane jest przez ankietowanych za dostępne i "należące się" im ze względu na cyfryzacje kultury - tłumaczy dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, który przeprowadził na ten temat badania.

Naukowcy przypuszczają, że skłonność do kradzieży może wiązać się z naszą mentalnością, zakorzenioną jeszcze w czasach komunistycznych. Wtedy wszystko było państwowe i traktowane było, jako niczyje.

Więcej w "Poranku" Czwórki.

ap

Czytaj także

Polacy kradną w pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 09:16
Najczęściej „pożyczamy” z pracy materiały biurowe. Najrzadziej wynosimy dokumenty. Drobnych kradzieży dopuszczamy się częściej, niż sądzimy – uważa ekspert z portalu praca.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy pracownicy kradną, piją, lenią się i dokonują fałszerstw

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 06:59
Ponad połowa przedsiębiorstw ma problem z nieuczciwością i zachowaniem swoich pracowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prekariusze, czyli ludzie bez wizji na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 16:45
Czasy, kiedy w jednej pracy można było przepracować całe życie, odchodzą do lamusa. Teraz pracodawcy najczęściej oferują młodym ludziom umowy na czas określony czy o dzieło, uniemożliwiając im tym samym osiągnięcie stabilizacji życiowej i powodując, że stają się oni prekariuszami...
rozwiń zwiń