Pies w policji nie może bać się strzałów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 09:00
W polskiej policji pracuje ponad tysiąc psów i kilkadziesiąt koni. O tym, czym się zajmują i jak wygląda ich współpraca z policjantami opowiadali goście czwórkowego "Poranka"
Audio

Aspirant sztabowy Paweł Gutowski oraz sierżant sztabowy Anna Paślińska na co dzień pełnią swoją służbę z czworonożnym partnerem. I właśnie słowo "partner", jak podkreślali goście audycji, jest słowem kluczowym w relacjach łączących w tej pracy zwierzę z człowiekiem. Zarówno policjant jak współpracujący z nim pies muszą sobie wzajemnie ufać. Dlatego też w policji pracują zwierzęta o określonych cechach charakteru.

- Przed przyjęciem do policji pies musi przejść serie testów sprawnościowych, np. nie może się bać pomieszczeń, musi mieć pasję do aportu, no i nie może bać się strzałów - opowiadał aspirant Gutowski.

W polskiej policji pracują obecnie głównie owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, a także foksteriery. Psy tych ras z jednej wzbudzają szacunek, z drugiej dają się ułożyć i mają pozytywny wizerunek. Podobne względy mają znaczenie przy doborze policyjnych koni.

- Konie też są wybierane pod kątem odwagi, muszą być silne i masywne, i muszą mieć skończone 3,5 roku, żeby wzbudzały respekt - mówiła sierżant Paślińska.

Do niedawna w policji służyły przeważnie konie wielkopolskie. Obecnie jest nastawienie na rasę śląską ze względu na potężną budowę i bardziej stonowany charakter tych koni.

Więcej na temat zwierząt pracujących w policji dowiesz się słuchając dźwięku "Zwierzęta w słuzbie policji".

asp.
asp. Krzysztof Kraszewski, st.asp. Karol Olszewski, mł. asp. Łukasz Mielczarek

źr. lodzka.policja.gov.pl

Czytaj także

Nasze zwierzaki są za grube

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:42
Prawie 50% Polaków ma problemy z nadwagą. Okazuje się, że problem ten dotyczy również naszych zwierząt. – Największy błąd? Za dużo jedzenia – mówi weterynarz Michał Ceregrzyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies podobny do właściciela? To normalne

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 17:45
W Czwórce rozmawiamy o naszych czworonogach. Czy to my upodabniamy się do własnych zwierzaków, czy one do nas?
rozwiń zwiń