Nie zatruwaj życia innym!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 11:05
Rozpoczął się sezon upałów, a to czas kiedy jazda komunikacją miejską potrafi przyprawić o prawdziwe mdłości. W czwórkowym "Poranku" opowiedzieliśmy o tym jak dbać o higienę osobistą i o wydzielany zapach.
Audio

Pomimo, iż od najmłodszych lat programy edukacyjne wpajają nam by myć się przynajmniej dwa razy dziennie, to często już jako dorośli zapominamy o tym obowiązku względem siebie, ale też innych osób, z którymi obcujemy. Wielu z nas nad faktem intensywności wydzielanego zapachu przechodzi do porządku dziennego na zasadzie, że nie moją winą jest moja naturalna woń.

 - To mit – mówi dermatolog Dorota BystrzanowskaPot jest bezwonny. Dopiero później brak higieny powoduje, że ma nieprzyjemną woń – strofowała pani dokotor.

Bakterie odpowiedzialne za te nieprzyjemne aromaty zabijane są w procesie mycia i poprzez stosowanie dezodorantów i antyperspirantów, które blokują wydzielanie potu. Jednak nie wszystkie tego rodzaju kosmetyki są dobre dla zdrowia.

– Należy unikać dezodorantów z solami aluminium, ponieważ podejrzewa się, że mogą być rakotwórcze – informowała nasza reporterka Ania Depczyńska.

Niebezpieczne są też parabeny, czyli konserwanty, które są odpowiedzialne za różnego rodzaju alergie i pokrzywki. Ze względu na dużą siłę działania antyperspiranty odradzane są też dzieciom. Najmłodsi powinni korzystać ze zwykłych dezodorantów.

Oczywiście dbając o higienę osobistą nie należy przesadzać również z jej intensywnością. Zbyt częste mycie może bowiem doprowadzić do problemów skórnych. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Bakterie dobre i złe

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:57
Nie ma na kuli ziemskiej miejsca, w którym nie byłoby bakterii. Nawet w wulkanach, jak w lodach Arktyki. Nie zwalcza ich nawet radioaktywność. Ale są sposoby na ich zniszczenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrole w szkołach: tkwią po uszy w brudzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 06:42
Ponad tysiąc szkół i blisko sześćset przedszkoli nie ma dostępu do kanalizacji - wynika ze wstępnych danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do których dotarła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Częste mycie skraca życie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 12:00
Myjesz się częściej niż dwa razy dziennie? Uważaj!
rozwiń zwiń